Artykuł sponsorowany Jak wygląda łączenie przy pomocy blachowkrętu?

Jak wygląda łączenie przy pomocy blachowkrętu?

 Jednym z najpopularniejszych sposobów łączenia blachy z innymi materiałami jest użycie łączników nazywanych blachowkrętami. Wkręty te zostały tak zaprojektowane, aby mogły zapewnić trwałe i mocne połączenie. Z kolei materiał używany do ich produkcji sprawia, że są one odporne na korozję. Decydując się na tę metodę łączenia trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach. Przyjrzyjmy się zatem jak poprawnie wykonywać łączenia przy użyciu blachowkrętów?

Czym kierować się przy wyborze blachowkrętów?

Blachowkręty podobnie jak inne akcesoria złączne są produkowane w wielu wariantach, które różnią się od siebie konstrukcją, materiałem wykonania, a nawet przeznaczeniem. Dzieje się tak dlatego, że jednych blachowkrętów użyjemy do połączenia blachy z blachą, kolejnych do złączenia blachy z tworzywami sztucznymi, a jeszcze innych do wykonania zespolenia blachy z drewnem i wyrobami drewnopochodnymi. Jak zatem widać dobierając blachowkręty do planowanych prac należy wziąć pod uwagę to z jakim materiałem będziemy łączyli blachę. Dlatego też warto poznać podstawowe modele blachowkrętów. Cechy szczególne tych łączników przybliża specjalista hurtowni Metalex z Dąbrowy Górniczej, która oferuje szeroką gamę akcesoriów złącznych, w tym również blachowkrętów:

Do produkcji blachowkrętów stosuje się kilka gatunków stali. Dwa najbardziej popularne to stal nierdzewna oraz stal węglowa. Ta pierwsza charakteryzuje się całkowitą odpornością na korozję. Dzięki czemu wytwarzane z niej blachowkręty mogą z powodzeniem być stosowane w miejscach lub urządzeniach narażonych na działanie niekorzystnych warunków np. podwyższonej wilgotności. Drugą ważną różnicą między poszczególnymi modelami blachowkrętów jest ich konstrukcja. Dotyczy to zarówno kształtu łba, jak też gwintowanego rdzenia. Tak więc możemy spotkać blachowkręty o łbie talerzykowym, sześciokątnym, stożkowym oraz walcowym. Natomiast rdzenie mają ostre, płaskie lub samonawiercające zakończenia. Dodatkowo blachowkręty mogą być zaopatrzone w podkładki albo uszczelki. Te ostatnie stosuje się m.in. do montażu dachów z blachy.

O czym warto pamiętać używając blachowkrętów?

Stosując blachowkręty warto trzymać się kilku zasad, które sprawią, że wykonywanie łączeń przy ich użyciu będzie komfortowe, trwałe oraz szczelne. Przede wszystkim trzeba wybrać technikę łączenia. Do wyboru mamy dwie metody. Pierwsza to łączenie dwuetapowe. Polega ono na nawierceniu w blasze otworów o średnicy nieco mniejszej niż średnica rdzenia, a następnie wkręceniu w te miejsca blachowkrętów. W takim przypadku należy zastosować blachowkręty o ostrej lub płaskiej końcówce. Wybór konkretnego wariantu zależy od materiału do jakiego przytwierdzamy blachę. Drugi sposób łączenia to łączenie bez nawiercania otworów. Aby można je było wykonać należy użyć blachowkrętów o końcówce samonawiercającej. Ten typ łączenia jest znacznie szybszy, a co za tym idzie pozwala na oszczędność czasu potrzebnego na wykonanie pracy. Choć połączenia przy pomocy blachowkrętów należą do wyj ątkowo trwałych, to należy pamiętać, iż w przypadku, gdy będą one rozkręcane ich żywotność ulegnie znacznemu skróceniu. Dlatego też, jeśli musimy przymocować blachę do miejsca, z którego będzie ona później wielokrotnie odkręcana lepszym rozwiązaniem jest wybór śrub z nakrętkami.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas