Artykuł sponsorowany Jak wgląda montaż pomnika na cmentarzu?

Jak wgląda montaż pomnika na cmentarzu?

Montaż pomnika na cmentarzu najczęściej przeprowadza się kilka miesięcy po pogrzebie. Poprzedzony jest on wyborem odpowiedniego materiału oraz przygotowaniem terenu. Montaż nagrobka wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Z tego względu najlepiej zlecić go doświadczonej firmie. W artykule opisujemy, jak przebiegają takie prace oraz kiedy najlepiej je przeprowadzić.

Jak przebiega montaż nagrobka?

Przed montażem nagrobka konieczne jest przygotowanie i wyrównanie terenu pod jego budowę. Trzeba przy tym uwzględnić spad umożliwiający spływanie wody z pomnika. Jednym z najistotniejszych etapów montażu nagrobka jest wykonanie mocnych fundamentów. Stanowią one podstawę konstrukcji, zapewniającą jej stabilność. Układa się je z wcześniej przygotowanych bloków betonu lub dzień przed postawieniem pomnika wylewa na terenie kwatery.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie podramy nagrobka. Jej elementy łączy się mocną zaprawą lub innym odpornym na wilgoć i zmiany temperatury spoiwem. Na przygotowanej podstawie układane są elementy pomnika – rama i płyty. Elementy pionowe osadza się na stalowych trzpieniach, które dodatkowo je stabilizują oraz uszczelnia. Nadmiar spoiw jest usuwany, a cały pomnik starannie czyszczony przy użyciu odpowiednich środków.

Kiedy przeprowadzić montaż nagrobka?

Wiele osób zastanawia się, ile czasu należy odczekać po pochówku, zanim postawi się pomnik na cmentarzu. Jak tłumaczą pracownicy zakładu kamieniarskiego Korona Stone z Łodzi, w przypadku grobów murowanych lub podpiwniczonych nie jest wymagany długi odstęp. Już po kilku tygodniach można bezpiecznie przeprowadzić prace montażowe. Inaczej wygląda sytuacja po pogrzebie w grobie ziemnym. W tym przypadku trzeba bowiem zaczekać kilka miesięcy, aż ziemia wokół grobu zagęści się i odpowiednio ułoży. Najlepiej będzie zachować około półroczny odstęp między pogrzebem a postawieniem pomnika.

Przy planowaniu prac montażowych warto też uwzględnić porę roku, w której będą prowadzone. Mimo iż nagrobki można stawiać przez cały rok, lepiej nie robić tego zimą. Mróz, nawet niewielki może bowiem zaburzać wiązanie zapraw i powodować ich pękanie. Prowadzi to do konieczności poprawek i wydłużenia czasu prac, może też przyczynić się do uszkodzenia elementów pomnika. Stawianie nagrobka przy oblodzonej i zmarzniętej ziemi jest też znacznie bardziej kłopotliwe, a ponadto może być niebezpieczne dla pracowników zajmujących się montażem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter