Materiał Partnera Jak układać kostkę brukową?

Jak układać kostkę brukową?

Układanie kostki brukowej, mimo że wydaje się proste, wcale takie nie jest. Potrzebne są odpowiednie materiały, narzędzia oraz umiejętności, bez których nie warto zaczynać pracy. Dobrze ułożona i zaimpregnowana kostka brukowa może służyć wszystkim użytkownikom przez wiele lat. Źle wykonana nawierzchnia będzie się szybko niszczyć, a jej właścicielom przysporzy tylko nerwów i dodatkowych kosztów.

Potrzebne narzędzia i materiały

Przygotowując się do układania kostki brukowej, w pierwszej kolejności, oczywiście, należy pamiętać o materiałach. Będą to (wbrew pozorom) kostka brukowa, krawężniki, oraz piasek z cementem. Ich ilość zależna będzie od powierzchni przyszłej nawierzchni. Potrzebna też może być geowłóknina, której zadaniem jest odseparowanie podbudowy od podłoża. W poszczególnych wypadkach, bez wątpienia, ważnym elementem będzie system oprowadzający wodę, w skład którego wchodzą takie elementy jak kanał liniowy i rury kanalizacyjne. Kostka brukowa może być gładka (łatwiejsza w czyszczeniu) oraz chropowata (wymagająca dodatkowej impregnacji). Narzędzia, jakie będą potrzebne przy układaniu kostki brukowej, zależą od planowanej wielkości zaplanowanych prac. Jeśli będzie to niewielki fragment wybrukowany przed chodami do domu, powinny wystarczyć podstawowe narzędzia, takie jak poziomica, szpadel, grabki, taczka, i ubijak (ręczny). Przydatne mogą także się okazać przyrządy pomiarowe. Mogą to być paliki, sznur oraz miara. Przy planach budowy np. kilkudziesięciu metrów, należy przygotować bardziej profesjonalny sprzęt. Będzie to bez wątpienia łopata, dzięki której wykonać będzie można korytowanie. Jeśli jednak fundusze na to pozwolą, możliwe jest wynajęcie koparko- ładowarki, której wykonanie tych samych prac zajmie dziesięć razy szybciej. Dodatkowo, w razie konieczności, wykopany piach, bez problemu zostanie załadowany na wywrotkę. Poziomicę w tym wypadku najlepiej będzie wybrać laserową. Do tego potrzebny będzie zagęszczarka wibracyjna oraz szablon, który ułatwi dokładne wyrównanie warstwy podkładowej.

Są narzędzia i co dalej?

Układanie kostki nie jest łatwym zajęciem, a na pewno jest to zajęcie czasochłonne. Jeśli budownictwo nie jest naszą najmocniejszą stroną, warto zgłosić się do firmy, takiej jak Jagra, która z nadzwyczajną dokładnością i precyzją wykona zlecone im zadanie. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na samodzielne ułożenie kostki brukowej, należy:

  1. Wytyczyć przebieg trasy
  2. Wykonać korytowanie
  3. Osadzić krawężniki
  4. Wykonać podbudowę z kruszywa
  5. Usypać warstwę podkładową
  6. Wyrównać podkład
  7. Ułożyć kostkę
  8. Utwardzić podłoże
  9. Rozsypać piasek na kostkę
  10. Ewentualnie zaimpregnować kostkę.

Opracowanie:

Jagra Kamil Jaworski

Grójec , Kolejowa 7

Podziel się