Materiał Partnera Jak uchronić się przed zwierzętami niszczącymi dach?

Jak uchronić się przed zwierzętami niszczącymi dach?

Dachy to często idealne miejsca do bytowania dzikich lokatorów takich jak kuny oraz ptaki. W tym przypadku zdecydowanie lepiej „zapobiegać niż leczyć”, bowiem w przypadku ich zadomowienia się, narażamy się m.in. na koszty związane z naprawą oraz trudności z wyeksmitowaniem nieproszonych gości. Jak możemy zabezpieczyć się, aby w naszym dachu nie pojawiły się zwierzęta? Zapraszamy do lektury.

Dlaczego dachy to atrakcyjne miejsce dla kun i innych zwierząt?

Ciepło oraz ochrona przed wilgocią i wiatrem - właśnie te cechy konstrukcji dachowych sprawiają, że bytują w nich małe i nieco większe gatunki zwierząt. Jednymi z nich są kuny, niszczące m.in. przewody samochodowe oraz materiały izolujące w budynkach, szczególnie jeśli są one złej jakości. Jednym z ich ulubionych tworzyw jest wełna mineralna, w której chętnie się gnieżdżą. Wówczas mogą tworzyć rozległe korytarze, które prowadzą do rozszczelnienia i wzrostu rachunków za ogrzewanie budynku, a tym samym konieczności bardzo drogiego remontu. 

Najważniejsze elementy chroniące dach przed szkodnikami

Już na etapie konstruowania dachu musimy przewidzieć wizytę nieproszonych gości takich jak kuny i ptaki. Możemy się przed nimi uchronić dzięki stosowaniu wysokiej jakości materiałów budowlanych, a także kilku dodatkowym zabezpieczeniom. Jednymi z nich są podbitki. Jak przyznaje Artur Szczerba z firmy dekarskiej Dach-Bud, chronią one nie tylko przed ptakami i owadami zakładającymi gniazda, ale także przed działaniem czynników atmosferycznych. W tym przypadku ważna jest jakość i estetyka montażu, podbitka jest bowiem mocno eksponowana, dlatego powinna być wykonana dokładnie z dbałością o detale. Podbitka to jednak nie jedyny element, który możemy zamontować. Sprawdzą się także specjalne siatki o różnej gęstości oczek wytwarzane z polietylenu, które często stosuje się także do chronienia balkonów. Dla zabezpieczenia parapetów oraz balkonów przed ptakami można zdecydować się również na ruchome pręty, które będą uginać się, aby ptak nie mógł usiąść w danym miejscu.

Solidnie wykonana konstrukcja dachowa przy użyciu najwyższej jakości materiałów to podstawowy element zabezpieczający przed zaatakowaniem poszycia przez owady, ptaki oraz małe gryzonie, głównie kuny. Jeśli budynek nie zostanie przed nimi prawidłowo zabezpieczony, właściciele mogą borykać się z naruszeniem struktury dachu, która finalnie będzie wymagać gruntownego i kosztownego remontu. Jak jednak widać istnieje kilka sposobów na to, jak się przed nimi uchronić i mieć większą gwarancję, że unikniemy ich wizyty.

Opracowanie:

Podziel się