Artykuł sponsorowany Jak rozplanować ułożenie gniazd i włączników w łazience?

Jak rozplanować ułożenie gniazd i włączników w łazience?

Łazienka to szczególne miejsce, ponieważ ze względu na podwyższoną wilgotność i obecność wody instalacja elektryczna musi spełniać dodatkowe wymogi. Wszystko w celu zminimalizowania ryzyka porażenia prądem. Dotyczy to również gniazdek elektrycznych oraz włączników świateł. Ich rozmieszczenie musi być jednocześnie wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne w użytkowaniu.

Podział pomieszczenia na strefy

Najogólniej rzecz ujmując, łazienki można podzielić na dwa główne obszary: mokry oraz suchy. Bardziej szczegółowy podział, zawarty w przepisach budowlanych, wyróżnia natomiast cztery strefy ochronne, czyli:

  • strefa 0 – przestrzeń wewnątrz wanny lub kabiny prysznicowej;

  • strefa I – wyznaczają ją dwie płaszczyzny, czyli pionowa przebiegająca wzdłuż zewnętrznej krawędzi wanny/brodzika lub w odległości 60 cm od kabiny prysznicowej oraz pozioma na wysokość 2,25 m od posadzki;

  • strefa II – płaszczyzna pozioma przebiega identycznie jak we wcześniejszej strefie, natomiast pionowa obejmuje powierzchnię w odległości 60 cm na zewnątrz od puntu, jaki ogranicza ją płaszczyzną pionową;

  • strefa III – dla płaszczyzny poziomej wciąż obowiązują te same wytyczne, jednak pionowa rozciąga się na odległość 2,4 m od tej, jaka ogranicza strefę drugą.

Po wydzieleniu powyższych przestrzeni można przejść do rozplanowania instalacji, a następnie montażu gniazdek oraz włączników, czym zajmuje się między innymi firma elektryczna Kesel-Tech z Szamocina.

Wytyczne rozmieszczenia osprzętu

W odniesieniu do opisanych wcześniej stref istnieją konkretne wskazania, co do montażu omawianych akcesoriów. I tak w strefie mokrej, czyli 0 oraz I nie mogą znajdować się żadne gniazda czy włączniki. Z urządzeń elektrycznych dozwolone są wyłącznie instalowane na stałe podgrzewacze wody. W strefie II natomiast mogą pojawić się oprawy oświetleniowe w II klasie ochronności. Gniazdka elektryczne oraz włączniki są dopuszczone dopiero w strefie III i muszą być podłączone do obwodu zabezpieczonego wyłącznikiem różnicowoprądowym. Istnieją także ogólne zasady dotyczące montażu gniazd w pomieszczeniach wilgotnych. Powinny znaleźć się zatem minimum 3 kontakty w łazience, co najmniej jedno z nich ma być bryzgoszczelne, uziemione, o stopniu ochrony IP44 i podłączone do osobnego obwodu – przeznaczone do podłączenia pralki. Zaleca się także, aby odległość pomiędzy poszczególnymi gniazdami na jednej ścianie wynosiła najmniej 2 m, natomiast od posadzki 1,2 m.

Włączniki świateł, nazywane także łącznikami elektrycznymi, montuje się z kolei minimum 1,4 m nad podłogą. Ich rozmieszczenie powinno pozwalać na jak najbardziej wygodne sterowanie oświetleniem. Ten przeznaczony do głównej oprawy najlepiej umieścić zaraz przy drzwiach po lewej stronie od klamki. Do osobnego obwodu zaś warto podłączyć lampy punktowe, które najczęściej znajdują się w pobliżu umywalki i lustra. Tam też powinien znaleźć się zatem łącznik do ich włączania oraz wyłączania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas