Materiał Partnera Jak przygotować się do układania płytek?

Jak przygotować się do układania płytek?

Planując kompleksowy remont mieszkania stajesz przed wieloma wyzwaniami począwszy od wyboru mebli poprzez dobranie koloru ścian i podłóg. O ile pomalowanie ścian nie należy do trudnych zadań to wymiana podłogi nie jest sprawą łatwą. Jedni starają się wykonać remont samodzielnie, przez co trwa on bardzo długo i wymaga odpowiedniego przygotowania, inni wolą powierzyć sprawę profesjonalistom, którzy dzięki posiadanemu doświadczeniu mogą posłużyć praktyczną radą.

Jak przygotować się do wymiany podłogi?

Układanie glazury i terakoty to zadanie, którego podejmują się zarówno profesjonalni fachowcy jak i amatorzy. Aby osiągnąć ten cel warto się wcześniej odpowiednio przygotować. Na początku istotną rolę odgrywają narzędzia. Do podstawowych urządzeń służących podczas układania płytek zaliczamy kielnię i pace. Kielnia przeznaczona jest do nakładania kleju na pace. Układanie podłogi wymaga posiadania dwóch rodzajów pac tzn. pacę zębatą i pacę gumową. Ta pierwsza posiada jedną stronę gładką służącą do nanoszenia zaprawy kolejowej oraz drugą ząbkowaną do rozsmarowywania kleju. Paca gumowa służy do rozprowadzania zaprawy pomiędzy płytkami, aby uległy one połączeniu.

W celu idealnie równego ułożenia płytek niezbędna jest poziomica. Narzędzie to pozwala na kontrolowanie, czy płytki rozmieszczane są równo na każdym etapie przebiegu prac. Najlepsze poziomie to te posiadające gumowe podkładki. Dają one możliwość stabilnego umieszczenia na podłodze. Ważnym narzędziem ułatwiającym pracę jest wycinarka. Pozwala ona na wykonanie dokładnych i precyzyjnych cięć elementów.

Błędy, których lepiej unikać

Do najczęściej popełnianych błędów podczas układania płytek należy przede wszystkim złe przygotowanie podłoża. Nawet minimalna ilość pyłu, która znajduje się pod glazurą, bądź terakotą może w znaczący sposób osłabić przyczepność warstwy kleju do podłoża. W efekcie płytki mogą ulec odspojeniu i zniszczeniu. Warto również zadbać o odpowiednią wilgotność podłoża, która powinna wynosić około 4%. Jeśli podłoga nie będzie wystarczająco sucha płytki będą odpadać. Jak tłumaczy specjalista z branży budowlanej z firmy Remo Wy Remonty wykończenia Jarosław Matuła, kolejnym częstym błędem podczas układania podłogi jest używanie nieodpowiedniej ilości kleju. Najbardziej popularna metoda głosi, że klej nakłada się zarówno na płytkę jak i na podłoże. Pozwoli to na uniknięcie powstawania pustych przestrzeni powietrza pod płytkami. Ilość zaprawy klejowej określa się w ten sposób, że po dociśnięciu płytki do podłoża powinna ona delikatnie pokazać się na jej krawędziach. Jeśli mowa o zaprawie kolejowej powinna być ona przygotowana zgodnie z instrukcją producenta. Zbyt słaba lub niedokładnie przygotowana zaprawa nie będzie wystarczająco mocno trzymać płytek.

Ostatnim błędem często występującym podczas układania podłogi jest źle rozplanowanie glazury bądź terakoty. Często wynika on z pośpiechu i braku doświadczenia w dziedzinie wykończeń wnętrz. Przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie rozplanować rozmieszczenie każdej płytki, aby przygotować docinki elementów oraz łączenia w miejscach mało widocznych.

Układanie terakoty i glazury nie jest zadaniem prostym. Wymaga posiadania specyficznej wiedzy fachowej oraz            zaopatrzenia się w niezbędne narzędzia umożliwiające wykonanie pracy. Poza tym sam proces jest bardzo czasochłonny.

Opracowanie:

Podziel się