Artykuł sponsorowany Jak przygotować nieruchomość do montażu pompy ciepła?

Jak przygotować nieruchomość do montażu pompy ciepła?

Nowoczesne systemy grzewcze, które montuje się w domach, mają za zadanie przede wszystkim zwiększyć standard budynku przy jednoczesnym obniżeniu emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Budując nowy budynek, jednym z często wybieranych rozwiązań są pompy ciepła. Jakie warunki koniecznie trzeba uwzględnić przy projektowaniu domu w tym przypadku? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat.

Kwestie prawne związane z montażem pompy ciepła

Montaż pompy ciepła bardzo często wiąże się z koniecznością spełnienia pewnych wymagań formalnych. Kwestie te regulowane są przez szereg ustaw. Jest to między innymi:

  • prawo budowlane,

  • prawo geologiczne oraz górnicze,

  • prawo wodne,

  • prawo ochrony środowiska,

  • ustawa o zagospodarowaniu oraz planowaniu przestrzennym.

Formalności, jakich trzeba dopełnić, zależą przede wszystkim od wybranego rodzaju pompy ciepła. Zanim więc zainwestuje się w konkretne rozwiązanie, warto skorzystać z porady specjalisty w tym zakresie.

Montaż pompy ciepła – czy trzeba mieć specjalne pozwolenia?

Podstawą w przypadku montażu pompy ciepła jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Każde działanie na wybranym obszarze powinno być zgodne z zapisami, jakie uwzględnia się w tym dokumencie. Niezależnie od wybranego rodzaju pompy ciepła konieczne jest dokładne zapoznanie się z nim.  Specjaliści z takich firm, jak Eko Cumulus, zauważają jednak, że montaż pompy ciepła nie wymaga pozwolenia na budowę czy zgłoszenia tego faktu do lokalnych władz. Jednak od tej reguły występuje kilka wyjątków. Stosowne pozwolenie należy uzyskać, jeżeli obiekt, do którego zostanie podłączona pompa, znajduje się na terenie wpisanym do rejestru zabytków.

Co warto wiedzieć, decydując się na montaż pompy ciepła?

Montaż pompy ciepła wydaje się wyjątkowo korzystnym rozwiązaniem, co widać po jego popularności w ostatnich latach. Warto jednak pamiętać, że element ten powinien być idealnie dostosowany do specyfiki budynku. Wybór odpowiedniego urządzenia nie jest najłatwiejszym zadaniem, dlatego zwykle już na tym etapie większość osób korzysta z pomocy fachowców.

Co gwarantuje profesjonalna firma? Przede wszystkim dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu jest w stanie przeprowadzić kompleksowy audyt obiektu i na tej podstawie dopasować rodzaj pompy ciepła oraz jej dokładne parametry. Brak szczegółowego rozeznania może doprowadzić do sytuacji, w której niewłaściwie dobrane urządzenie będzie generowało niepotrzebne i wysokie koszty.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas