Artykuł sponsorowany Jak przeprowadza się wykopy pod szamba ekologiczne?

Jak przeprowadza się wykopy pod szamba ekologiczne?

Zastosowanie przydomowego szamba ekologicznego pozwala ograniczyć koszty usuwania ścieków, które są bardzo uciążliwe. Jest jednym ze sposobów radzenia sobie z odprowadzaniem nieczystości na obszarach, gdzie na podłączenie do sieci kanalizacyjnej trzeba bardzo długo czekać. Jak wygląda montaż szamba ekologicznego i jakie prace ziemne należy wykonać? 

Wykopy pod szambo – podstawowe informacje

Budowę szamba ekologicznego najlepiej zaplanować w okresie od wiosny do jesieni. W drugiej połowie roku ziemia może być rozmoczona przez deszcze lub zmarznięta, co utrudnia przeprowadzenie wykopów pod szambo. Właściwe przygotowanie wykopu pod zbiornik oczyszczania ścieków zapewni bezproblemową eksploatację instalacji oraz pozwoli uniknąć niespodziewanych awarii i ewentualnych poprawek.

Podczas wyboru miejsca na wykop pod szambo należy zwrócić uwagę na podłoże. Grunt powinien być trwały, by wykluczyć osiadanie się konstrukcji. Należy sprawdzić również poziom wód gruntowych, by wyeliminować ryzyko wypchnięcia zbiornika. Warunkiem koniecznym jest zapewnienie właściwego spadku poziomu dla rury, która będzie odprowadzała ścieki, jest to zazwyczaj od 1,5 do 3 cm na jeden metr bieżący. Gotowe wymiary wykopu muszą być większe o około pół metra od zewnętrznych wymiarów zbiornika.

Instalacja szamba ekologicznego

Podczas instalacji szamba ekologicznego dużą uwagę należy zwrócić na rury drenażowe, które układa się w wąskich wykopach, na głębokości około pół metra, w rozstawie minimum 1,5 metra – zauważają pracownicy firmy ICO świadczącej kompleksowe usługi ziemne, transportowe i instalacyjne na terenie województwa pomorskiego. Rury drenażowe układa się na warstwie żwiru i włókniny, która chroni je przed zamuleniem.

Producenci szamb ekologicznych oferują kompletne zestawy szamb ekologicznych dobranych do określonej liczby mieszkańców danej nieruchomości. To pozwala na wybór idealnej do prawidłowego funkcjonowania szamba wielkości osadnika wstępnego i długości ciągów drenarskich. W szambie ekologicznym proces oczyszczania jest kilkuetapowy, dlatego bez obaw ścieki można odprowadzać do odbiorników wodnych i mogą zasilać wody powierzchniowe, gruntowe czy stawy.

Szambo ekologiczne nie wymaga częstego opróżniania, robi się to w praktyce co rok lub raz na dwa lata, a nawet i rzadziej. Wykop powinien być umiejscowiony w takim miejscu, by na etapie budowy umożliwić jak najłatwiejszy dojazd koparki, a w późniejszym okresie wozów asenizacyjnych. Z kolei minimalna odległość zbiornika od granicy działki lub najbliższej drogi powinna wynosić dwa metry.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas