Artykuł sponsorowany Jak prawidłowo zaizolować zielony dach?

Jak prawidłowo zaizolować zielony dach?

Dachy zielone wciąż nie są w Polsce bardzo popularne. Obawiamy się jakości materiałów i wykonania zabezpieczeń budynku w przypadku zastosowania tego rodzaju dachu. A jednak wobec zagęszczającej się zabudowy i ograniczania terenów zielonych, dachy porośnięte roślinnością stanowić mogą ciekawą alternatywę, a dla mieszkańców, czy użytkowników budynku – oazę spokoju. W naszym artykule spróbujemy wyjaśnić w jaki sposób prawidłowo zabezpieczyć taki dach.

Zasady stosowania hydroizolacji w stropodachach

Stosowanie odpowiednich, trwałych izolacji przeciwwodnych i przeciwkorzennych, w przypadku wykonania zielonego dachu, jest oczywiste. Taka izolacja ma za zadanie chronić konstrukcję dachu i cały budynek przed szkodliwym działaniem wilgoci i dynamiką wzrostu roślin. Dach zielony to system warstw od stropu w pomieszczaniach, przez stropodach, który może być wykonany w układzie warstw tradycyjnym lub odwróconym, aż po warstwy wierzchnie, który w tym wypadku stanowi nie tylko zieleń, ale nawierzchnie żwirowe, czy z płyt, służące do komunikacji, a nawet place zabaw, czy oczka wodne. Jak mówi Zbigniew Drózd, właściciel przedsiębiorstwa budowlanego Service-Bud z Ustronia, które ma na swoim koncie wykonanie hydroizolacji membraną PVC na dachach płaskich balastowych, tj. obciążonych żwirem lub właśnie zielenią, różnica między stropodachami wykonanymi w technologii tradycyjnej, a stropodachami odwróconymi, polega między innymi na tym, że w przypadku tych pierwszych hydroizolację umieszcza się ponad warstwą ocieplenia, a w układzie odwróconym – hydroizolacja jest poniżej warstwy termoizolacyjnej. Dodatkowo przy układzie tradycyjnym konieczne jest zastosowanie warstwy paroizolacyjnej pod termoizolacją, by para z wnętrza budynku nie wnikała w ocieplenie, co mogłoby prowadzić do jego degradacji.

Prawidłowo wykonana izolacja przeciwwodna gwarancją szczelności

W przypadku dachów zielonych szczególnie istotne jest odprowadzenie nadmiaru wody z opadów atmosferycznych, ale co ciekawe, warstwa wegetacyjna bierze czynny udział w tym procesie. Woda jest tutaj w sposób naturalny magazynowana, zapewniając wegetację roślin. Nadmiar jej zaś jest równomiernie odprowadzany do systemu odwodnieniowego. Główne masy wody spływają do systemu odpływów umieszczonych w hydroizolacji. Prawidłowe wykonanie warstwy hydroizolacyjnej jest w przypadku dachów zielonych szczególnie ważne, przy czym zalecane jest stosowanie materiałów odpornych na wilgoć, w połączeniu z materiałami, które cechuje brak możliwości przebicia go przez korzenie roślin. Taką warstwę powodującą odpychanie korzeni umieszcza się ponad izolacją przeciwwodną. Dokładne wykonanie hydroizolacji, zwłaszcza wykończenie detali takich jak kominy, dylatacje narożniki, attyki czy wypusty, sprawi, że dach będzie nam służył przez wiele lat istnienia budynku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas