Artykuł sponsorowany Jak prawidłowo układać płytki ceramiczne?

Jak prawidłowo układać płytki ceramiczne?

Układania płytek w łazience lub kuchni to bardzo precyzyjna czynność, która wymaga odpowiedniej wiedzy ogólnobudowlanej. Poniżej przedstawiamy kilka prostych wskazówek, które pomogą Ci zainstalować wspaniałe, trwałe płytki na ścianach i podłogach.

Projekt pomieszczenia – układ płytek

Kiedy masz już potrzebne narzędzia i materiały, możesz rozpocząć planowanie układu projektu. To ważny krok, ponieważ po rozpoczęciu instalacji wszelkie zmiany są trudne do wdrożenia.
Pierwszym krokiem jest znalezienie środka pokoju. Najłatwiej to zrobić, mierząc długość jednej ściany i dzieląc tę ​​liczbę na pół. Następnie zmierz przeciwległą ścianę i również podziel tę liczbę na pół. Przeciągnij linię na podłodze łączącą dwa punkty środkowe. Zrób to samo z pozostałymi dwiema ścianami i przyciągnij linię, tak aby określić już dwie linie, które przecinają się w środkowym punkcie pokoju. Rozpocznij układanie płytek na sucho (układanie płytek na ziemi bez kleju wyłącznie w celu zaplanowania układu) pojedynczy rząd płytek (łącznie z przekładkami) w jednym kierunku od środka. Jeśli skończysz z mniej niż połową płytki, przesuń punkt początkowy układu, aby dostosować rozmieszczenie kafelków – to, że zaczynasz planowanie układu od środka, nie oznacza, że ​​kafelek musi zaczynać się dokładnie na środku pomieszczenia. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę wszelkie cechy projektu, takie jak ukośna płytka, unikalny wzór lub kafelkowa krawędź.

Kolejność układania płytek – prace remontowe

Jeżeli już wiesz, jak będzie wyglądać układ pomieszczenia, zaplanuj kolejność, w jakiej będziesz układać płytki wokół pokoju. Jeśli układasz płytki na ścianach i podłogach, zalecane jest rozpoczęcie montażu od podłóg, aby płytki ścienne zachodziły na siebie i leżały na wierzchu płytek podłogowych – dzięki temu woda będzie spływać na płytkę podłogową, a nie zalewać fugę lub obszar pod płytką, sprzyjając rozwojowi pleśni i grzybów.

Instalacja płytek podłogowych – o czym pamiętać?

Płytki kuchenne i łazienkowe są przytwierdzane do podłoża za pomocą specjalistycznej zaprawy murarskiej. Nakładanie zaprawy może sprawiać problemy osobie, która nie ma doświadczenia w pracach ogólnobudowlanych i remontowych, dlatego warto skorzystać z usług specjalisty, np. z firmy Patryka Kowalczyka. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielny montaż, warto abyś pamiętał o kilku zaleceniach. Bardzo ważne jest, aby poznać czas twardnienia zaprawy przed rozpoczęciem jej mieszania i układania. Zaprawa jest odpowiedzialna za utrzymanie płytek na podłodze, dlatego ważne jest, aby została rozprowadzona zgodnie z zaleceniami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas