Artykuł sponsorowany Jak pozbywać się odpadów drewnianych zgodnie z przepisami?

Jak pozbywać się odpadów drewnianych zgodnie z przepisami?

Większy remont czy rozbiórka starej stodoły generuje spore ilości odpadów drewnianych. Częstym zjawiskiem jest wykorzystanie poużytkowego drewna jako opału. Jest to zdecydowanie nieekologiczne rozwiązanie. Deski czy belki zazwyczaj są impregnowane/malowane co negatywnie wpływa na środowisko i jakość powietrza. Warto zastanowić się nad bardziej przyjazną utylizacją tego typu odpadów, a może nawet nadaniu im drugiego życia?

Upcykling - czyli nowe zastosowanie dla drewna z rozbiórki

Rosnąca świadomość społeczeństwa na temat ochrony środowiska to bardzo pozytywne zjawisko. Ty też możesz dołożyć swoją cegiełkę do tego procesu, poprzez zastosowanie upcyklingu, czyli nadaniu nowego zastosowania zużytym produktom. Niesie to ze sobą szereg korzyści:

  • ograniczenie ilości wycinanych drzew,
  • ponowne wykorzystanie surowca,
  • dodatkowy zarobek sprzedając je w skupie drewna,
  • nowe życie dla cennego materiału.

Firmy zajmujące się pozyskiwaniem drewna, zazwyczaj oferują kompleksową obsługę rozbiórki i wywozu odpadów. Zatem upieczesz 2 pieczenie na jednym ogniu - pozbędziesz się niechcianych pozostałości i podreperujesz domowy budżet.

Co jeszcze można zrobić z odpadowym drewnem?

Nie każde drewno nadaje się na upcykling w postaci nowy mebli czy ozdób. Aby zweryfikować, jakie parametry muszą spełnić zużyte elementy, wystarczy wejść na stronę firmy zajmującej się takimi usługami, np. Silvva. Jeśli Twoje deski czy belki nie spełniają wymogów, możesz zamówić specjalny kontener od firmy zajmującej się przetwarzaniem odpadów drewnianych. Z drewna niższych klas wytwarza się m.in.:

  • płyty wiórowe/pilśniowe,
  • węgiel drzewny,
  • trociny dla zwierząt lub na potrzeby ogrodnictwa.

Odpady najgorszych klas przetworzyć można na wartościowe komposty, substancje humusowe, masy celulozowe potrzebne do produkcji papieru czy biomasy wykorzystywane jako paliwo w elektrociepłowniach.

Czego nie robić z odpadami drewnianymi?

Ponownych zastosowań drewna jest sporo, wystarczy jedynie trochę chęci i energii, aby zagospodarować je w optymalny sposób. Natomiast warto wspomnieć, czego nie robić z niepotrzebnym drewnem. Nie warto czekać, aż stara stodoła zawali się i zgnije - po pierwsze taki obiekt stwarza ogromne zagrożenie dla Ciebie i najbliższych, oraz wygląda niezbyt estetycznie. Złym pomysłem jest także wspomniane spalanie w piecu. Nawet jeśli drewno wydaje się czyste, to nie masz pewności, że nie było impregnowane bezbarwną substancją. No i najgorsze na koniec - wywóz do lasu - a taki proceder niestety nadal ma miejsce.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas