Artykuł sponsorowany Jak powstaje i gdzie stosuje się piasek suszony? Zdradzają specjaliści z firmy ANMAR

Jak powstaje i gdzie stosuje się piasek suszony? Zdradzają specjaliści z firmy ANMAR

Piasek suszony tworzony na bazie piasku płukanego to surowiec o bardzo szerokim zastosowaniu. Ceniony jest on w budownictwie, przemyśle prefabrykacyjnym czy nawet w odlewnictwie i metaloplastyce. Czym się on wyróżnia i w jaki sposób on powstaje? Najważniejszymi informacjami na temat piasku płukanego suszonego dzielą się pracownicy suszarni piasków ANMAR, która mieści się w miejscowości Smólnik.

Czym cechuje się piasek suszony?

Piasek suszony, który powstaje na bazie piasku płukanego, ma wiele cech, które pozwalają zaliczyć go do wysokiej klasy surowca budowlanego. Specjaliści z firmy ANMAR, która zajmuje się suszeniem piasków, pakowaniem ich w worki oraz dystrybucją własnym transportem na terenie całego kraju, zwracają uwagę na następujące jego zalety:

  • piasek suszony jest bardzo dobrze zagęszczony,
  • piasek suszony pozbawiony jest zanieczyszczeń, które mogłyby tworzyć kwas humusowy np. w produkowanych zaprawach,
  • piasek suszony ma szerokie zastosowanie, od budownictwa począwszy, na odlewnictwie kończąc,
  • piasek suszony ma niewielkie frakcje od 0,05 lub 0,063 do 2 mm,
  • piasek suszony wyróżnia się gęstością ziaren piasku kwarcowego na poziomie około 2,62 g/cm3.

Dodać warto, że suszony piasek płukany składa się z ostrych kryształków, dzięki czemu stosowany jest w procesach piaskowania.

Jak tworzony jest piasek suszony?

Piasek suszony powstający na bazie piasku płukanego to surowiec uszlachetniony poprzez obróbkę mechaniczno-termiczną. Na czym ona polega? Jeden z pracowników suszarni piasków ANMAR wyjaśnia, że:

Do suszenia piasków służą specjalistyczne maszyny, w tym wysokiej klasy suszarnie bębnowe. Piasek jest w nich podawany do walczaka wykonanego z blachy, a ten wykonuje ruch obrotowy, uzyskiwany dzięki silnikowi elektrycznemu. Podczas obróbki surowiec styka się z gazami i pozostałymi nagrzanymi elementami maszyny, czego efektem jest błyskawiczna utrata wilgoci. Całemu temu procesowi towarzyszy pomiar parametrów piasku, a materiał wysuszony trafia na specjalny taśmociąg.

Pracownicy firmy ANMAR zdradzają też, że do suszenia piasków używane są także technologie dialektyczne, radiacyjne lub konwekcyjne.

Kiedy przydaje się piasek suszony?

Doradcy sprzedażowi firmy ANMAR zapewniają, że piasek płukany suszony i dodatkowo workowany, idealnie sprawdza się zarówno na małych oraz dużych placach budowy, jak i w zakładach prefabrykacyjnych czy betoniarniach. To z niego produkowane są zaprawy murarskie, beton towarowy, różnego rodzaju kleje, a także mieszanki potrzebne do tworzenia posadzek żywicznych. Ponadto piasek suszony o ostrych ziarenkach i niewielkiej frakcji wykorzystywany jest jako ścierniwo w obróbce strumieniowo-ściernej zwanej piaskowaniem. Technika ta pozwala usuwać rdzę i stare powłoki malarskie z konstrukcji metalowych, a także oznaki korozji biologicznej z murów, w tym z elewacji zabytków.

Ponadto piasek suszony wybierany jest przez inwestorów i wykonawców złożonych prac inżynierskich, od budowy mostów począwszy, na tworzeniu infrastruktury przemysłowej kończąc. Fachowcy firmy ANMAR dodają, że piasek płukany i uszlachetniony w ich suszarni nadaje się do piasecznic tramwajowych. Zakup surowca w workach ułatwia zaś proces transportu oraz składowania. Jest to też sposób na ochronę piasku przed niekorzystnymi czynnikami pogodowymi, a zwłaszcza przed wilgocią i wodą. 

Opracowanie:

Anmar Mariusz Poliński

Skoki Duże 1

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas