Artykuł sponsorowany Jak powinno wyglądać wyposażenie nowoczesnego magazynu?

Jak powinno wyglądać wyposażenie nowoczesnego magazynu?

W czasach handlu o zasięgu globalnym transport stanowi jeden z filarów zarówno procesu produkcyjnego, jak i dystrybucji towarów. Nie mógłby on natomiast działać sprawnie bez dobrze zaopatrzonych magazynów. Te natomiast ulegają coraz większej automatyzacji, co znacząco usprawnia ich obsługę. Jakie zatem wyposażenie powinno się w nim znaleźć? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Znaczenie obiektów logistycznych

Jak już zaznaczyliśmy na samym początku, transport materiałów i produktów warunkuje sprawny przebieg produkcji oraz dystrybucji. Powód to fakt, że miejsce wyrobu towarów nie jest tożsame z tym, gdzie wprowadza się je do obiegu. Często dzieli je znaczna odległość. Dużym ułatwieniem w przypadku tak prowadzonego handlu są wszelkiego rodzaju magazyny i centra logistyczne. Szczególnie te ostatnie zaczęły w ostatnich latach odgrywać decydującą rolę w procesach przepływu ładunków zarówno w naszym kraju, jak i na świecie. Rozumieć je przy tym należy jako obiekty, których infrastruktura umożliwia różnym, niezależnym przedsiębiorcom magazynowanie oraz przemieszczanie towarów między nadawcą i odbiorcą, w tym obsługę przewozów intermodalnych.

W systemie logistycznym pełnią one liczne funkcje, między innymi są punktami wejścia oraz wyjścia z niego. Wspierają wzrost intermodalności transportu, a także pozwalają tworzyć duże strumienie ładunków kierowane zgodnie z zapotrzebowaniem na dany produkt. Ponadto przyczyniają się do integracji regionów gospodarczych. Efektywność tych obiektów ściśle związana jest ze wspomnianą wcześniej odpowiednią infrastrukturą. Jej tworzeniem zajmują się specjaliści, między innymi z firmy Mekstal. Stosowane na potrzeby centrów logistycznych rozwiązania sprawdzają się przy tym również w centrach i budynkach magazynowych. W przypadku tych ostatnich znacząco zwiększają komfort obsługi.

Funkcjonalnie wyposażony magazyn

Podstawę stanowią tu przede wszystkim regały magazynowe. Powstałe z konstrukcji stalowych i zaprojektowane na potrzeby danego obiektu zapewnią szybki dostęp do przechowywanych ładunków, a jednocześnie zagwarantują ich bezpieczeństwo. Ich rodzaj należy dostosować do specyfiki magazynowanego towaru, choć w wielu centrach logistycznych oraz magazynach nie jest to wyłącznie jeden rodzaj o ściśle określonych parametrach. Stąd też dużą popularnością cieszą się rozwiązania uniwersalne z możliwością regulacji parametrów czy ich modyfikacji.

Równie istotne jest to, w jaki sposób ładunki są umieszczane na regałach oraz z nich zabierane. Przydatne w tym celu są środki transportu bliskiego. Chodzi tu nie tylko wózki jezdniowe, które na stale już zadomowiły się w magazynach, ale również specjalistyczne urządzenia w postaci przenośników taśmowych. Mogą one z powodzeniem przemieszczać ładunek w poziomie i pionie, a także pod kątem. Doskonale sprawdzają się między innymi w strefie przeładunkowej. Zrealizowana z ich pomocą automatyzacja prowadzi przy tym do optymalizacji procesów, co powinno być celem każdego centrum logistycznego czy magazynu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas