Materiał Partnera Jak działają poszczególne rodzaje lutownic?

Jak działają poszczególne rodzaje lutownic?

Naprawa kabli bądź elementów metalowych jest możliwa nawet w warunkach domowych, o ile będziemy dysponować odpowiednim urządzeniem. Mowa o lutownicy, która umożliwia stopienie materiału i połączenie go za pomocą spoiwa. Wszystkie tego rodzaju narzędzia mają podobną budowę, a różnią się między sobą przede wszystkim typem elementu grzejnego. Nie każdy model będzie też nadawać się do prac wymagających dużej precyzji.

Modele grzałkowe

Wśród nich można wyróżnić urządzenia oporowe oraz kolbowe, a obydwa działają dzięki zamontowanej w nich grzałce elektrycznej. Ta zasilana jest z kolei energią, która następnie jest przetwarzana na ciepło. To najczęściej wybierany rodzaj lutownicy, dostępny między innymi w ofercie sklepu internetowego z narzędziami Riviia, przez osoby zajmujące się elektroniką, zarówno profesjonalnie, jak i hobbystycznie. Będzie dobra również do przeprowadzania ogólnych prac naprawczych, ponieważ ma możliwość wymiany grotów, dlatego łatwo ją przystosować do konkretnych potrzeb. To bardzo proste urządzenie, ale pomimo to bardzo skuteczne oraz lekkie. Posługiwanie się lutownicami grzałkowymi nie będzie sprawiać problemu nawet początkującym majsterkowiczom.

Lutownice gazowe

To jedno z urządzeń, które wyróżnia się niewielkimi gabarytami oraz faktem, że jest bezprzewodowe. Są zasilane bowiem palnikiem wykorzystującym gaz propan-butan. To on jest odpowiedzialny za podgrzanie grotu lutownicy i od pojemności zbiornika będzie zależeć długość pracy urządzenia. Choć z reguły tego rodzaju sprzęt klasyfikuje się jako ten o niewielkiej mocy, to niekiedy potrafi on stopić elementy, z którymi nie poradzi sobie wersja transformatorowa. Lutownice gazowe sprawdzą się zarówno do prac wymagających dużej dokładności, jak i tych wykonywanych w terenie, czy na komponentach o większych wymiarach.

Urządzenia transformatorowe

W tego rodzaju modelach lutownic ciepło uzyskiwane jest dzięki przepływowi prądu o dużym natężeniu przez grot. Odpowiedzialny jest za to wbudowany do lutownicy transformator, który umożliwia szybkie jego nagrzanie się wspomnianego grota. Niemniej jednak użytkownik nie ma kontroli nad wysokością temperatury. Minus stanowi również powstawanie silnego pola elektromagnetycznego wokół końcówki lutującej. Nadaje się raczej do naprawy grubych kabli, ponieważ jej rozmiary i masa utrudniają łączenie ze sobą drobnych komponentów, na przykład w urządzeniach elektronicznych. Niektóre zaawansowane wersje lutownic transformatorowych mają możliwość ustawienia konkretnego zakresu mocy oraz są wyposażone w oświetlenie wskazujące miejsce lutowania.

Opracowanie:

Riviia Internetowy sklep wielobranżowy

Bieruń , Diamentowa 13

Podziel się