Materiał Partnera Jak działają palownice? Informacje techniczne

Jak działają palownice? Informacje techniczne

Palownica to maszyna, której zadaniem jest drążenie otworów w gruncie i umieszczaniu w nich pali. Palowanie wykonuje się głównie na terenach, gdzie występuje zmarzlina. Urządzenia te są wykorzystywane przede wszystkim do pracy z fundamentami budynków. W zależności od zastosowanej technologii mogą one wbijać lub wkręcać pale. Czym są palownice i w jaki sposób działają? Czytaj dalej!

Czym są palownice?

Palownice to maszyny budowlane, których zadaniem jest wbijanie pali i przygotowywanie fundamentów pod budynek. Najczęściej są stosowane w na placach budowy, gdzie grunt ma charakter zmarzliny. Wykonane za pomocą palownicy fundamenty nazywa się pośrednimi, ponieważ przekazują obciążenia z budowli przez wprowadzone pale.

Palownice pracują w oparciu o różne mechanizmy umieszczania w gruncie pali, które w dużej mierze zależą od ich rodzaju. Wyróżnia się trzy rodzaje pali: przemieszczeniowe, wiercone i mikropale – dodaje ekspert z firmy Sunward.

W większości przypadków maszyny takie jak palownice działają w oparciu o hydrauliczną technologię. Są one zdolne do pracy w różnych warunkach, a maksymalna siła naciskowa może wynosić nawet 1200 ton.

Działanie palownic – co warto wiedzieć?

Podstawowa zasada działania palownic zakłada, iż wbijany lub wkręcany pal w podłoże będzie równoważony ciężarem maszyny. W związku z tym palownice są jednymi z najcięższych maszyn budowlanych. Standardowa maszyna tego typu może ważyć kilkadziesiąt ton. Powodować to może znaczne problemy z jej przewozem na miejsce pracy. Niektóre palownice są wyposażone z tej racji w specjalny, hydrauliczny system transportu. Te części maszyny, które mogą być w jakiś sposób przetransportowane, są demontowane, a pozostałe przemieszczają się z wykorzystaniem hydrauliki.

Praca nowoczesnych palownic jest oparta w dużej mierze na zamontowanych czujnikach i systemach alarmowych. Informują one operatora między innymi o odległości od przeszkody, kącie nachylenia maszyny i trajektorii wbijanego pala. Umożliwia to sprawną i precyzyjną pracę operatora z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.

Palownice to często niezbędne maszyny na wymagających terenach budowlanych, szczególnie tych, gdzie panują tzw. wieczne zmarzliny. Maszyny te umożliwiają osadzenie fundamentów pośrednich, które będą wspomagać elementy nośne budynku, przenosząc obciążenie z gruntu. Pale mogą być wbijane lub wkręcane. Niektóre palownice obsługują także mikropale, które są stosowane przy mniejszych  i mniej obciążonych budowlach. Dlatego warto wybrać sprzęt wysokiej jakości, który zapewni precyzję wykonania prac.

Podziel się