Artykuł sponsorowany Jak działa presostat?

Jak działa presostat?

Hydrofory, a także inne urządzenia, które pracują w układzie zamkniętym, narażone są na skoki ciśnienia. Te z kolei mogą być nie tylko uciążliwe dla użytkownika, ale także niebezpieczne dla samych instalacji. Z tego powodu stosuje się liczne rozwiązania, która mają za zadanie je wyeliminować. Jednym z nich jest presostat. Z naszego artykułu dowiesz się, jaka jest zasada jego działania.

Presostat - co to takiego?

Presostat jest to urządzenie, które kontroluje ciśnienie w zamkniętych układach, np. w pompach ciepła lub zestawach hydroforowych. Niekiedy występuje on także pod nazwą wyłącznik albo czujnik ciśnieniowy. Zasada jego działania opiera się na pomiarze różnicy ciśnień. Dzięki temu urządzenie jest w stanie odłączyć zasilanie w momencie, kiedy ciśnienie przekroczy określoną wartość lub też gdy będzie od niej niższe. Aby jego działanie było usystematyzowane, podlega ono europejskim normom, które określają możliwe technologie wykonania oraz wskazują instalacje, które wymagają zastosowania wyłącznika ciśnieniowego. Przy zakupie warto zatem sprawdzić, czy presostat posiada odpowiednie certyfikaty, spośród których najważniejsza jest norma PN-EN 60947-4-5. Dzięki niej wiadomo, jakie cechy ma produkt, w jakim otoczeniu może pracować, a także jakie są wymagania dotyczące warunków elektrycznych.

Jak jest zbudowany presostat?

Czujnik ciśnieniowy to urządzenie o niezbyt skomplikowanej budowie. O zasadzie jego działanie mówi przedstawiciel sklepu Aquatik z osprzętem do hydroforów.

Najważniejszym elementem presostatu jest przekaźnik, który może występować w wersji mechanicznej lub elektrycznej. Posiada on ponadto dwa przewody ciśnieniowe - wlotowy i wylotowy oraz od jednego do trzech przewodów elektrycznych. Każdy z przewodów ciśnieniowych ma odrębny system regulacji, zatem osobno można sterować ciśnieniem górnym oraz dolnym, dopasowując zarówno ciśnienie minimalne, jak i maksymalne. Taka budowa sprawia, że wyliczenia presostatu oraz jego stan zależą od różnicy ciśnień, która powstaje w dwóch przewodach ciśnieniowych. Z kolei obecność przewodu elektrycznego wpływa na możliwość odcięcia dopływu prądu w sytuacji, kiedy ciśnienie jest niewłaściwe

Kiedy najczęściej wykorzystuje się presostat?

Wyłącznik ciśnieniowy najczęściej stosowany jest w hydroforach. Warto wiedzieć jednak, że istnieją także inne instalacje, w których jego użycie jest zasadne. Presostat współpracuje z pompami ciepła, które włącza i wyłącza zapewniając efektywne działanie, ale także uruchamia system alarmowy w niebezpiecznej sytuacji. Ponadto można go zastosować także w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. W takiej sytuacji ma on przede wszystkim za zadanie poinformowanie o zaistniałych nieprawidłowościach. Niewiele osób wie, że czujniki ciśnieniowe mogą być także stosowane w urządzeniach AGD wyposażonych w hydrostat. Mowa tutaj przede wszystkim o pralkach i zmywarkach, jednak zasada działania jest nieco inna, ponieważ urządzenie monitoruje poziom pobieranej wody.

Podsumowując, presostat to urządzenie, którego głównym zadaniem jest ochrona instalacji przed nieprawidłowym ciśnieniem. Stosowany jest przede wszystkim w zestawach hydroforowych, choć możliwości jego wykorzystania są znacznie szersze.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas