Artykuł sponsorowany Jak dobrać wełnę mineralną do ocieplenia domu?

Jak dobrać wełnę mineralną do ocieplenia domu?

Dobrze wykonane ocieplenie budynku mieszkalnego gwarantuje nie tylko utrzymanie optymalnej temperatury w środku, ale również wygłuszenie hałasów. Dużą popularnością wśród materiałów izolacyjnych cieszy się wełna mineralna skalna lub szklana. Jej włóknista struktura sprawia, że ma także właściwości ognioodporne. Można ją zakupić w różnych formach: mat, płyt, otulin oraz granulatu.

Rodzaje wełny mineralnej

Na rynku dostępne są dwa rodzaje tego materiału izolacyjnego. Pierwszym z nich jest wełna skalna, występująca również pod nazwą kamienna. Wytwarza się ją z bazaltu, dolomitu, gabro lub kruszywa wapiennego. Surowce są roztapiane aż do postaci lawy, a następnie rozdzielane we włókna. Po tym procesie zalepia się je za pomocą żywicy i formuje w gotowy produkt w postaci płyt lub mat. Druga to wełna szklana, którą wytwarza się z kolei z tłuczki szklanej oraz piasku kwarcowego. Ulegają one stopieniu w bardzo wysokiej temperaturze i również są poddane procesowi rozwłókniania. Po ich zlepieniu kształtuje się końcową postać wyrobu. W obydwu przypadkach pomiędzy włóknami znajduje się powietrze, stanowiące nawet 95% całej objętości produktu.

Parametry wełny mineralnej

Wełna mineralna w różnych postaciach sprawdza się nie tylko jako materiał dociepleniowy. Charakteryzuje się przede wszystkim niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Jej właściwości sprawiają, że posiada także dobrą izolacyjność akustyczną. Zawdzięcza to głównie swojej włóknistej strukturze i wysokiej zawartości powietrza, co zostało już wcześniej wspomniane. Wełnę mineralną klasyfikuje się jako wyrób niepalny, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury ulega stopieniu. Stanowi skuteczną barierę przeciwogniową na co najmniej 2 godziny. Ponadto jej skład sprawia, że podczas pożaru nie wydziela dymu. Najważniejszą zaletę stanowi fakt, że nie jest higroskopijna, a tym samym staje się paroprzepuszczalna. W związku z tym idealnie nadaje się do ocieplania konstrukcji wykonanych z drewna, gdyż nie stworzy warunków sprzyjających gniciu surowca.

Formy wełny mineralnej i ich zastosowanie

Produkt może występować w kilku postaciach, z których każda sprawdzi się w innych warunkach izolacyjnych. Różnego rodzaju wysokiej jakości wyroby z wełny mineralnej zapewnia między innymi skład materiałów budowlanych z Podolszyna. I tak maty pakowane w rulony sprawdzą się w przypadku termoizolacji domowego poddasza, konstrukcji domów szkieletowych, jak również jako wypełnienie ścian działowych wykonanych z płyt kartonowo-gipsowych. Otuliny z kolei są dedykowane głównie do izolacji cieplnej i akustycznej rur w instalacjach. Granulat zaś będzie odpowiednią formą do wypełnienia wszelkiego rodzaju szczelin, chociażby pomiędzy belkami stropu lub ścianami warstwowymi. Popularne są również płyty, które różnią się między sobą twardością. Te wykonane z wełny skalnej będą odpowiednie do ocieplenia ścian zewnętrznych oraz podłóg na poddaszu. Produkty szklane cechują się większą miękkością, więc posłużą izolacji sufitów podwieszanych, ścianek działowych, a także drewnianych stropów.

Gdzie kupić dobrą jakościowo wełnę mineralną?

Jeśli szukasz dobrej jakości wełny mineralnej, warto zwrócić uwagę na ofertę firmy Gut-Bud z Podolszyna. Firma ta oferuje szeroki wybór materiałów budowlanych, a wśród nich także materiały izolacyjne, w tym wełnę mineralną. W ofercie znajdziemy produkty różnych producentów, co pozwala na dostosowanie wyboru do indywidualnych potrzeb. Dodatkowo, w składzie budowlanym Gut-Bud znajdziemy również materiały elewacyjne, które pozwolą na kompleksowe wykonanie prac budowlanych. Dzięki temu, że firma oferuje swoje produkty w przystępnych cenach, każdy klient może znaleźć coś dla siebie.

Opracowanie:

Gut-Bud

Podolszyn , Polna 160

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas