Artykuł sponsorowany Jak dobrać parapety do okien?

Jak dobrać parapety do okien?

Główną rolą parapetów wewnętrznych jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza, z uwzględnieniem ciepła generowanego przez montowane pod parapetami grzejniki. Zadaniem tych zewnętrznych jest natomiast zabezpieczenie ściany pod oknem przed zanieczyszczeniami czy opadami atmosferycznymi. Aby ten obowiązkowy element stolarki okiennej spełniał swoje właściwości, musi być dobrze dobrany. Zobacz, jak to zrobić.

Aranżacja okien — parapet wewnętrzny

Decyzja o wyborze odpowiednich parapetów wewnętrznych powinna zostać podjęta już na etapie projektowania domu albo tworzenia planu generalnego remontu nieruchomości. Najczęściej szczególną uwagę skupia się na samych oknach, zaś parapety wewnętrzne są nieco pomijane. Tymczasem ten istotny element stolarki pełni przecież nie tylko funkcję dekoracyjną, ale i praktyczną. Na parapetach stawia się ozdoby czy żywą roślinność, jednak ich zadaniem jest właściwe ukierunkowanie generowanego z kaloryferów ciepła do wnętrza oraz zatrzymywanie kurzu.

Parapety okienne można wybierać według ich kształtu, wielkości, materiału wykonania czy koloru, pod uwagę należy brać także wysokość ich montażu. Dużą popularnością cieszą się modele wykonane z MDF, ponieważ są wytrzymałe na otarcia oraz zarysowania i łatwo utrzymać je w czystości. Duża gama kolorystyczna sprawia, że z łatwością można dobrać je do aranżacji wnętrza, a przede wszystkim stolarki okiennej. Na rynku dostępne są również tańsze parapety wewnętrzne, wykonane z PVC.

Parapet zewnętrzny — priorytety przy wyborze

O ile w przypadku parapetów wewnętrznych funkcja dekoracyjna była tak samo ważna jak ta użytkowa, o tyle przy wyborze parapetów zewnętrznych ich walory praktyczne muszą być priorytetowe.

Dystrybutor parapetów BIG przyznaje, że odpowiednio dobrane parapety mają znaczenie, ponieważ wspomagają izolację cieplną całej okiennej strefy oraz utrzymanie jej w należytej czystości. Ponieważ parapety montowane są na zewnątrz, pozostają narażone na działanie czynników zewnętrznych, jak brud, opady deszczu albo śniegu, padanie silnych promieni słońca czy niskie temperatury. Muszą być trwałe i optymalnie odporne, dopiero później uwagę zwraca się na względy estetyczne.

Najczęściej wybierane są parapety zewnętrzne aluminiowe lub stalowe. Coraz częściej stosuje się też konstrukcje z żywicy epoksydowej czy ceramicznych płytek. Nie zaleca się natomiast montażu na zewnątrz parapetów z drewna ani PVC, ponieważ nie są to materiały wytrzymałe na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas