Artykuł sponsorowany Jak dobrać bramę garażową do stylistyki domu?

Jak dobrać bramę garażową do stylistyki domu?

Brama garażowa, ze względu na swoje wymiary, jest elementem dość widocznym na tle domu. Z tego względu warto dopasować zarówno rodzaj bramy jak i jej kolor do stylu elewacji. Stanie się wówczas nie tylko elementem praktycznym, ale również kompozycyjnie wpisującym się w charakter budynku. W jaki sposób dobrać bramę garażową do stylistyki domu? Podpowiadamy.

O ile w miarę łatwo dopasować do elewacji odpowiednie ramy okienne i drzwi wejściowe, o tyle z bramą garażową sytuacja się komplikuje. Jest to bowiem element największy, dość rzucający się w oczy. Tym bardziej w przypadku garażu podwójnego. Aby brama nie zdominowała stylistyki domu oraz nie była elementem, który zburzy harmonię, warto dokładnie zastanowić się, jakiego rodzaju brama będzie najlepiej pasowała do charakteru budynku. O metodach doboru bramy garażowej do stylu budynku opowie specjalista z sklepu budowlanego Careco, która w swojej ofercie posiada między innymi bramy garażowe Krispol.

Dopasowanie bramy do stolarki okiennej i drzwiowej

Wszystkie elementy domu, zarówno fasada, stolarka jak i nawet brama ogradzająca posesję powinny być idealnie dopasowane. Unikniemy wtedy estetycznego chaosu, a całość domu i otoczenia nabierze eleganckiego sznytu. Jednym z rozwiązań, które umożliwi nam stworzenie harmonijnej koncepcji jest dopasowanie bramy do ślusarki okiennej i drzwiowej, a także rolet zewnętrznych. W ten sposób uzyskamy spójną koncepcję.

W przypadku wyboru stolarki drewnianej również możliwe jest dopasowanie bramy garażowej pod kolor lub wzór drewna. Producenci oferują bowiem wiele nowoczesnych rozwiązań, na przykład bramy pokryte okleiną imitującą drewno. Jeśli jednak nie będzie takiej możliwości nic straconego – w tym przypadku można dobrać bramę wjazdową do garażu w takim samym kolorze, jak kolor drewna. Lub dopasować ją do wyglądu rolet zewnętrznych – zwłaszcza, jeśli dom ma nowoczesny charakter, a z rolet korzystamy na co dzień.

Harmonia czy kontrast? Dopasowanie bramy garażowej do elewacji

Ponieważ brama garażowa zajmuje znaczną część powierzchni domu można dopasować ją również do koloru lub wzoru elewacji. W tym przypadku możliwe jest wstawienie bramy na zasadzie harmonii lub kontrastu. Domy z elewacją o jednolitym kolorze można ożywić nietypową bramą, na przykład biały budynek ciemnoszarą lub nawet czarną. Możliwe jest również zastosowanie rozwiązania, w którym kolor bramy w żaden sposób nie będzie odróżniał się od koloru elewacji – wówczas brama garażowa nie będzie rzucała się w oczy i będzie stanowiła jednolitą powierzchnię ze ścianami domu. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane dla małych domów – w ten sposób nic nie będzie zakłócało bryły domu. Brama może być również stylistycznie dopasowana tylko do niektórych elementów elewacji. Jeśli tylko fragment domu pokryty jest drewnem lub kamieniem dobrym rozwiązaniem jest dopasowanie bramy garażowej do tego dodatkowego elementu. W ten sposób będzie wpisywała się w ozdobne fragmenty budynku.

Dopasowanie bramy do dachu, orynnowania lub rolet zewnętrznych

W przypadku prostej i jednokolorowej bryły domu można również wziąć pod uwagę dopasowanie bramy garażowej do innych elementów budynku: dachu, rynien lub rolet zewnętrznych. W przypadku jasnej i klasycznej elewacji dla kontrastu dobrze sprawdzi się ciemny dach. Ciemne mogą być również rynny oraz rolety zewnętrzne – w ten sposób wpisze się również w ten schemat ciemna brama garażowa. Jest to rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które cenią sobie proste i minimalistyczne rozwiązania. Dwa kolory będą ze sobą dobrze współgrać.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas