Artykuł sponsorowany Jak czyścić wentylację przemysłową?

Jak czyścić wentylację przemysłową?

Wentylacja przemysłowa jest w ciągłym użyciu, dlatego też z biegiem czasu w systemie tym osadzają się różnego rodzaju zanieczyszczenia. Regularna konserwacja i czyszczenie tej technologii są obowiązkowe dla obiektów przemysłowych. Zarodniki pleśni i bakterie, które mogą gromadzić się w nieczystych systemach, stanowią realne zagrożenie dla zdrowia. Jak czyścić wentylację przemysłową? Podpowiadamy.

Jak często należy czyścić wentylację przemysłową?

Wentylacja przemysłowa jest to system, który steruje wymianą powietrza w budynku. Zasady utrzymania jej czystości regulują przepisy krajowe i UE zawarte w kilku różnych aktach prawnych, m.in. w prawie budowlanym oraz normach PN-EN 12 097: 2007, PN-EN 13 779: 2007.

Metody czyszczenia wentylacji przemysłowej

Do wyboru są dwie metody czyszczenia wentylacji przemysłowej:

  • metoda sucha,
  • metoda mokra.

Czyszczenie wentylacji powinno być poprzedzone inspekcją, której zadaniem jest dokonanie oceny rodzaju zabrudzeń oraz wybór metody, którą należy w danej sytuacji zastosować. 

Metoda sucha czyszczenia wentylacji

Metoda sucha opiera się na mechanicznym usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych przy pomocy specjalnej szczotki zasilanej elektrycznie. W kolejnym etapie wszystkie pozostałości i zanieczyszczenia są wydmuchiwane z przewodu wentylacyjnego przy użyciu sprężonego powietrza. Końcowym etapem jest wciągnięcie przy pomocy specjalnego odkurzacza przemysłowego pozostałych w kanale wentylacyjnym zanieczyszczeń. 

Choć opis tej metody wydaje się być prosty, to czyszczenie takie musi być wykonane niezwykle dokładnie ze względu na to, że wszelkie zanieczyszczenia, które nie zostaną usunięte z kanału wentylacyjnego, w późniejszym czasie najprawdopodobniej przemieszczą się i wydostaną do pomieszczenia, w którym przebywają pracownicy. Co może być szkodliwe dla ich zdrowia.

Metoda mokra czyszczenia wentylacji

Metoda mokra stosowana jest zazwyczaj w przypadku mocno zabrudzonych instalacji. Zalicza się do nich wentylacje przemysłowe oraz te, w których obecne są zanieczyszczenia tłuszczowe. Jest to bardzo skuteczna metoda, jednak ze względu na możliwość wystąpienia wycieków, powinna być ona wykonywana wyłącznie przez specjalistów, takich jak na przykład pracujący w firmie Koga

W tej metodzie w pierwszej kolejności przewody wentylacyjne czyści się mechanicznie, a następnie przy pomocy pary wodnej oraz środków dezynfekcyjnych instalacja jest oczyszczana na mokro. Ostatnim etapem jest zastosowanie specjalnych środków chemicznych — bakteriobójczych lub grzybobójczych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas