Artykuł sponsorowany Jak często należy wykonywać kontrolę przewodów kominiarskich?

Jak często należy wykonywać kontrolę przewodów kominiarskich?

Choć kominiarze są bohaterami wierszyków dla dzieci i polskich przesądów, pełnią bardzo ważne i odpowiedzialne zadanie. Dbając o kontrolę i oczyszczanie przewodów kominowych, zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom budynku. Należy więc regularnie korzystać z ich usług, a także przestrzegać przepisów prawa w zakresie przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów.

Na czym polega sprawdzenie przewodów kominowych?

Sprawdzenie komina zawiera w sobie szereg różnych czynności, które kominiarz musi wykonać, aby skontrolować funkcjonowanie wszystkich przewodów. Zarówno te dymowe, spalinowa, jak i wentylacyjne powinny być dokładnie sprawdzone przez fachowca, który zwraca uwagę przede wszystkim na ich szczelność, drożność i bieg kanałów. Musi także skontrolować, czy są one prawidłowo podłączone do poszczególnych lokali mieszkalnych.

Zadania kominiarza obejmują działania na dachu, podczas których czyści on przewody i sprawdza je za pomocą profesjonalnego sprzętu kominiarskiego. Kontynuuje pracę, przeprowadzając badanie w pionie mieszkań. Musi mieć bowiem pewność, że wszystkie urządzenia podłączone do przewodów kominowych funkcjonują prawidłowo. Jeśli ewentualne zagrożenie nie zostanie odpowiednio wcześnie wykryte, może prowadzić do zapłonu słomy, zaślepienia komina i pożaru.

Jak często należy zlecać przegląd komina?

Częstotliwość przeprowadzania przeglądów kominiarskich jest unormowana prawnie i mówi o tym ustawa o prawie budowlanym. Zgodnie z jej zapisami właściciele lub zarządcy budynku powinni zlecać kominiarzom wykonanie przeglądu przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych minimum raz w roku. Ich stan techniczny powinien być wówczas dokładnie sprawdzony przez fachowca, posiadającego odpowiednie uprawnienia. Istotne jest również regularne czyszczenie przewodów, które możemy zlecić kominiarzom z Zakładu Usług Kominiarskich w Szczecinie. Oferują oni między innymi udrażnianie, a także uszczelnianie przewodów, czyszczenie kominów czy konserwację i sprawdzanie wentylacji. Dzięki doświadczeniu, bogatej wiedzy i specjalistycznemu sprzętowi zadbają oni o komin kompleksowo.

Przepisy przeciwpożarowe wskazują także, jak często należy dokonywać czyszczenia przewodów spalinowych i wentylacyjnych w zależności od rodzaju podłączenia. Usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych od palenisk opalanych paliwem powinno odbywać się cztery razy w roku, a przewodów spalinowych od palenisk opalanych paliwem gazowym i ciekłym minimum dwa. W ciągu roku należy też sprawdzić przewody wentylacyjne. Przeprowadzenie kontroli całości systemu kominowego i czyszczenie go warto zlecić przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Odpowiednio wykonana usługa zagwarantuje nam spokój i bezpieczeństwo. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas