Artykuł sponsorowany Jak chronić zielony dach przed wiatrem, słońcem i pożarem?

Jak chronić zielony dach przed wiatrem, słońcem i pożarem?

Dachy zielone to rozwiązanie architektoniczne, które zaczyna odgrywać szczególną rolę w czasach rozwijających się coraz szybciej metropolii oraz wzrastającej świadomości na temat ochrony środowiska naturalnego. Dzięki nim możliwe jest przywrócenie zieleni w centrach miast bez rezygnowania z użytkowej zabudowy. Ogrody na dachach wymagają szczególnej pielęgnacji, a także ochrony przed żywiołami – ogniem, wiatrem oraz promieniowaniem słonecznym. W jaki sposób należy je zabezpieczać?

Odporność dachu zielonego na ogień

Dachy zielone można podzielić na dwa rodzaje: intensywne oraz ekstensywne. Różnią się one między sobą rodzajem obsadzonej zieleni, metodą pielęgnacji tak powstałego ogrodu, a także klasyfikacją ogniową zgodnie z normą DIN 4102. Dachy intensywne to konstrukcje, które obsadza się między innymi różnymi gatunkami drzew oraz krzewów, w związku z czym wymagając one – jak sama nazwa wskazuje – intensywnej pielęgnacji, obejmującej między innymi regularnego nawadniania. -Dachy tego typu wykonuje się na grubej warstwie substratu, co w połączenie z nawadnianiem czyni z nich konstrukcje odporne na zaprószenie ogniem oraz promieniowanie cieplne wyjaśnia specjalista firmy Green Flor - bez spełniania żadnych dodatkowych warunków uznawane są za pokrycia trudnopalne. Inaczej jest w przypadku dachów ekstensywnych, czyli konstrukcji obsadzonych między innymi samowystarczalnymi mchami, trawami i porostami. Wobec konstrukcji tego rodzaju stosuje się następujące wymagania:
  • Warstwa substratu musi mieć grubość co najmniej 3 cm
  • Najwyżej 20% wagi substratu stanowią części organiczne
  • Przy otworach w powierzchni dachu, np. świetlikach czy lufcikach układa się opaski żwirowe o szerokości około 50 cm

Dopiero dachy spełniające te wymagania mogą być zakwalifikowane jako trudnopalne.

Ochrona przed wiatrem

Na negatywny wpływ wiatru najbardziej narażone są obszary narożne dachu i krawędzie – obszar wewnętrzny narażony jest najmniej. Każdy z obszarów powinien być odpowiednio zabezpieczony poprzez jego obciążenie. W obszarach środkowych wystarczy dodatkowa warstwa substratu – narożniki i krawędzie zabezpiecza się przez dociążenie ich żwirem lub płytami betonowymi.

Ochrona przed słońcem

Dach zielony stanowi doskonałe zabezpieczenie niższych warstw izolacji przed działaniem promieniowania słonecznego, ale również jest na niego bardzo narażony, szczególnie od strony południowej. Zabezpiecza się je poprzez odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, zalecane przez producenta dachu. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas