Artykuł sponsorowany Izolacja powłokowa bez tajemnic

Izolacja powłokowa bez tajemnic

Izolacja powłokowa wykonywana jest na podziemnych elementach budynku, zwłaszcza w miejscach o niskim poziomie wód gruntowych. Warto bowiem wiedzieć, że elementy konstrukcyjne znajdujące się pod ziemią stykają się z wodą zwykle w sposób krótkotrwały, czyli po opadach atmosferycznych. Nie występuje zatem parcie hydrostatyczne. Obecnie stosuje się różne techniki i materiały uszczelnień powłokowych. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Membrany izolacyjne

Membrany do izolacji stosowane są na miejscach łączenia gruntu i betonu. Ich zadaniem jest blokowanie wilgoci – membrana tworzy monolityczną część konstrukcji. Firma ATP Hydroizolacje specjalizująca się w wykonywaniu izolacji budynków wykorzystuje membrany w arkuszach kompozytowych. Warstwa łącząca ze świeżą mieszanką betonową znajduje się na trwałym nośniku z folii HDPE. Powłoka ochronna powstaje na skutek zachodzących reakcji chemicznych. Tego typu membrany mają szerokie zastosowanie do uszczelniania piwnic i konstrukcji podziemnych. Materiał jest odporny chemicznie, dlatego może być stosowany także w gruntach, w których występują czynniki szkodliwe dla samego betonu.

Konstrukcje podziemne mają to do siebie, że powierzchnia czołowa betonu jest niedostępna. Dlatego tez izolacja musi zostać wykonana jeszcze przed aplikacją. Dzięki integralnym połączeniom adhezyjnym nie ma konieczności podziału elementów na pola, co przekłada się na szczelność powłoki. Alternatywą są izolacje EPDM, które powstają na bazie kauczuku syntetycznego wzmacnianego specjalnymi utrwalaczami. Jest to syntetyczna guma z grupy elastomerów, charakteryzująca się wysoką wytrzymałością i długą żywotnością. Masa kauczukowa jest wulkanizowana, co poprawia jej właściwości.

Masy izolacyjne

Masy izolacyjne mogą być mineralne i bitumiczne. Izolacja powłokowa mineralna chroni przed wilgocią wsteczną i kapilarną oraz poprawia przyczepność. Szlamy izolacyjne to nowoczesne zaprawy do wykonywania bezspoinowych hydroizolacji. Dzięki zawartości cementu doskonale wiążą się z innymi podłożami i tworzą powłoki paroprzepuszczalne.

Alternatywę dla mas mineralnych stanowią masy bitumiczne, które idealnie sprawdzają się w elementach budowli bezpośrednio stykających się z gruntem. Dzięki pełnemu połączeniu z betonem nie ma ryzyka podsiąkania wody — bitumy często wzmacniane są dodatkami z lateksu, kauczuku czy też różnego rodzaju polimerów, co decyduje o właściwościach konkretnej mieszanki. Izolacje bitumowe dostępne są także w formie samoprzylepnych folii.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas