Materiał Partnera Izolacja bezpowłokowa - na czym polega i czy warto w nią inwestować?

Izolacja bezpowłokowa - na czym polega i czy warto w nią inwestować?

Przecieki i zawilgocenia budynków stanowią problem, który wiąże się z licznymi konsekwencjami. Skutkują nie tylko stratami finansowymi czy negatywnym wpływem na walory estetyczne ścian, lecz także stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. Aby uniknąć tego typu wypadków, należy w trakcie budowy zastosować odpowiednią hydroizolację. Istnieją różne metody izolacji przeciwwodnych, jednak w ostatnim czasie na popularności zyskuje tzw. ,,biała wanna''. Czym wyróżnia się ten system i czy faktycznie warto w niego zainwestować?

Na czym polega technologia ,,białej wanny''?

Jest to konstrukcja z betonu nieprzepuszczającego wody. Ten materiał stanowi tutaj zabezpieczenie, chroniące przed przeciekami. Kluczowy jest dobór odpowiedniej receptury mieszanki betonowej- przy wykorzystaniu izolacji bezpowłokowej ważne jest indywidualne dopasowanie rozwiązań konstrukcyjnych, a także zadbanie o ich zgodność z normami europejskimi. Do informacji, które koniecznie muszą zostać zawarte w projekcie zaliczamy m.in.: minimalną liczbę połączeń elementów konstrukcji, sposób uniknięcia rys skurczowych, recepturę mieszanki betonowej, harmonogram betonowania. Udokumentowany projekt stanowi podstawę prac, a zaniedbanie tego aspektu może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. 

Jakie są zalety zastosowania izolacji bezpowłokowej? 

Technologia ,,białej wanny'' cieszy się coraz większą popularnością z uwagi na wiele korzyści, z którymi wiąże się jej wykorzystanie. Właściwie wykonane prace izolacyjne przyniosą całkowitą skuteczność. Dodatkowo jest to często bardziej ekonomiczna metoda, a realizacja projektu zazwyczaj przebiega szybko i sprawnie. Dzięki temu możemy liczyć na znaczne skrócenie czasu budowy budynku. Ewentualne nieszczelności są w tym przypadku łatwe do zlokalizowania i następnie zlikwidowania. 

Na co powinniśmy zwrócić uwagę?   

Podstawą wykonania skutecznej izolacji bezpowłokowej jest właściwie udokumentowany projekt. Liczy się także odpowiedni dobór receptury mieszanki betonowej. W związku tym realizację prac powinniśmy powierzyć sprawdzonemu, rzetelnemu wykonawcy. Warto zwrócić uwagę na to, czy firma, z którą planujemy podjąć współpracę, posiada w swojej ofercie również inne metody hydroizolacji - tak jak firma ATP Hydroizolacje. Dzięki temu mamy pewność, że wykonawcy projektu w razie przeciwwskazań doradzą nam skorzystanie z innego systemu.   

Opracowanie:

Podziel się