Artykuł sponsorowany Ile płytek i jakich narzędzi potrzebujesz do ułożenia podłogi?

Ile płytek i jakich narzędzi potrzebujesz do ułożenia podłogi?

Remont wymaga odpowiedniego przygotowania, nie tylko pod kątem finansowym, ale również strategicznym. Przymierzasz się do remontu łazienki i wymiany podłogi? Oprócz wiedzy o tym, jak ułożyć płytki, przyda Ci się również informacja dotycząca tego, jak wyliczyć ilość płytek, której potrzebujesz, a także co jeszcze powinieneś kupić w sklepie budowlanym. Sprawdź, czym się kierować przy wyborze zaprawy i jak dopasować wielkość krzyżyków dystansowych.

Jak wyliczyć ilość płytek ceramicznych potrzebnych do pokrycia podłogi?

Aby wyliczyć, ile paczek płytek ceramicznych powinieneś kupić, żeby pokryć podłogę w łazience czy kuchni, w pierwszej kolejności powinieneś dokładnie obmierzyć posadzkę, sprawdzając długość i szerokość pomieszczenia. Otrzymany wynik należy podzielić przez powierzchnię jednej płytki. Później wystarczy już tylko sprawdzić, ile sztuk jest w jednym opakowaniu. Należy pamiętać o tym, że płytki zawsze kupuje się z zapasem, który uzależniony jest od wielkości pomieszczenia i sposobu układania materiału na podłodze. Jeśli płytki będą klejone w prostych rzędach, należy dodać 10% zapasu do powierzchni do 10 m2, 5% do powierzchni do 50 m2 i 3% do powierzchni większych niż 50 m2. W sytuacji, kiedy zdecydujesz się na układanie płytek w karo, a więc tak, by siatka z fug była ustawiona pod kątem 45 stopni w stosunku do ścian, margines błędu będzie większy. W kuchniach i łazienkach do 10 m2 będzie wynosił 15%, na przestrzeniach do 50 m2 trzeba liczyć około 10% zapasu, natomiast w pomieszczeniach powyżej 50 m2 – 5% zapasu.

Co potrzebne jest do ułożenia płytek ceramicznych?

Płytki ceramiczne trzeba jakoś przymocować do posadzki, dlatego pierwszą rzeczą, jaką będzie trzeba dokupić, jest klej do płytek. Przy jego wyborze należy zwrócić uwagę na jego właściwości – czy klej jest przeznaczony do układania płytek na podłodze, czy można go używać, w sytuacji, kiedy w domu jest ogrzewanie podłogowe, jak długi jest czas wiązania i jaka jest jego elastyczność. Klej należy dopasować również do wielkości i rodzaju płytek. To jednak nie koniec zakupów i podejmowania decyzji, dlatego też, jeśli nie chcesz podejmować się samodzielnego układania płytek, możesz skorzystać pomocy Firmy Usługowo-Remontowej Krzysztofa Firleja. Kolejną rzeczą, o której nie możesz zapomnieć przy okazji wizyty w markecie budowlanym, są krzyżyki dystansowe. Pozwolą one na zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy płytkami. Przy wyborze ich rozmiaru należy pamiętać o tym, że będą one przekładać się na grubość fugi. Warto pamiętać, że krzyżaki należy usunąć zaraz po zakończonej pracy, jeszcze zanim klej zwiąże. Majsterkowicze przymierzający się do pokrycia podłogi płytkami ceramicznymi powinni wyposażyć się również poziomnicę, gumowy młotek oraz narzędzie do cięcia płytek.

Układanie płytek różni się stopniem trudności od położenia paneli czy wyrównania ścian, dlatego czasem lepiej jest zlecić to zadanie profesjonalistom, którzy mają doświadczenie i odpowiedni sprzęt.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter