Ile kosztuje montaż i utrzymanie biologicznej oczyszczalni ścieków?
Budowa i remontPrzydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków są szczególnie popularne w miejscach, w których nie ma dostępu do miejskiego systemu kanalizacji. Są także bardziej ekologiczną alternatywą dla tradycyjnego szamba. Choć inwestycja w urządzenie tego typu wiąże się ze sporym wydatkiem, koszty związane z jego użytkowaniem są znikome. Opisujemy, ile kosztuje zakup, montaż i eksploatacja biologicznej oczyszczalni ścieków.
Pierwszy krok, czyli zakup i montaż biologicznej oczyszczalni ścieków
Faktem jest, że koszt budowy biologicznej oczyszczalni ścieków znacznie przewyższa instalację szamba czy oczyszczalni drenażowej, jednak jest to inwestycja wieloletnia. W końcowym rozrachunku okazuje się, że jest ona najkorzystniejszą opcją spośród wszystkich wyżej wymienionych rodzajów kanalizacji.
Koszt zakupu oraz budowy biologicznej oczyszczalni ścieków, z uwzględnieniem wszystkich materiałów oraz opłatą dla firmy budowlanej, wynosi od 10 do 20 tysięcy złotych. Cena zależna jest przede wszystkim od liczby mieszkańców oraz warunków gruntowych – w tych niesprzyjających konieczne jest bowiem zamontowanie dodatkowych urządzeń, takich jak przepompownia. Koszt może zmniejszyć się nawet do 20% w momencie uzyskania dofinansowania na budowę oczyszczalni przydomowych, które zapewniają niektóre gminy.
Ile kosztuje eksploatacja biologicznej oczyszczalni ścieków?
Chociaż biologiczna oczyszczalnia ścieków pobiera prąd w celu zasilenia dmuchawy napowietrzającej, ze względu na małą moc jest to wydatek rzędu kilkunastu złotych miesięcznie. Usuwanie osadu z osadnika gnilnego, które powinno odbywać się raz na kilka miesięcy, w rozrachunku rocznym wynosi ok. 100-200 złotych. Do kosztów eksploatacji należy doliczyć jeszcze zakup specjalnych preparatów bakteryjnych, których roczny zapas kosztuje ok. 50-80 złotych. Jak mówi ekspert z firmy EKO-BIO, producenta bio oczyszczalni:
Koszty eksploatacji biologicznej oczyszczalni ścieków są znacznie niższe niż te, które pokrywać należy w przypadku regularnego wywozu nieczystości z szamba. Szacuje się, że cała kwota inwestycji powinna więc zwrócić się po kilku latach.
Chociaż kwota, którą należy zainwestować w zakup i budowę biologicznej oczyszczalni może wydawać się duża, jest to zdecydowanie najbardziej ekonomiczna metoda utylizacji ścieków. Warto pamiętać też o wygodzie, jaką niesie za sobą użytkowanie urządzenia tego typu.