Materiał Partnera Granit, marmur czy konglomerat - wybieramy materiał na blat kuchenny

Granit, marmur czy konglomerat - wybieramy materiał na blat kuchenny

Blaty w kuchni to element, którego wybór należy przemyśleć. Warto pamiętać, że oprócz tego, że wraz z szafkami i frontami nadaje on charakter całemu pomieszczeniu, a co za tym idzie pełni funkcję dekoracyjną, to to z jakiego materiału zostanie on wykonany decyduje o jego funkcjonalności oraz odporności na trudne warunki kuchenne. Nie da się przy tym ukryć, że do najczęściej wybieranych rozwiązań należą blaty kamienne, które jednak różnią się od siebie pod wieloma względami.

Piękno kamienia naturalnego

Kuchnia to wyjątkowe miejsce w każdym domu, a blaty kuchenne stanowią tam najbardziej eksponowany element przestrzenny. Niemniej jednak blat to także powierzchnia robocza umożliwiająca wykonywanie większości czynności związanych przede wszystkim z przygotowywaniem posiłków, a co za tym idzie jest on narażony na działanie wysokich temperatur, uderzeń, zarysowań, itp. Musi być on zatem wytrzymały i odporny na uszkodzenia, rysy i plamy. Dlatego też ogromną popularnością cieszą się blaty z kamienia naturalnego. Do najpopularniejszych materiałów stosowanych do produkcji blatów tego typu zaliczyć należy:

  • granit – niezwykle trwały i odporny na temperatury, zabrudzenie oraz uszkodzenia mechaniczne (ewentualne rysy możemy zeszlifować). Blaty z granitu charakteryzują się ogromną różnorodnością wzorów i kolorów. Ich wygląd można podzielić ze względu na wewnętrzne struktury: użyloną (wyróżnia się niecodziennymi motywami i wzorami) oraz ziarnistą (bardziej jednolitą). Są one jednak dość ciężkie,
  • marmur – kamień charakteryzujący się bogatym wzornictwem, który stanowi bardzo estetyczny i wyjątkowo dekoracyjny materiał na blat kuchenny. Pod względem wytrzymałości niewiele ustępują wyrobom granitowym. Niemniej jednak blaty z marmuru wymagają odpowiedniej pielęgnacji, a co za tym idzie należy je regularnie impregnować, gdyż kamień ten podatny jest na przebarwienia i działanie kwasów, a dodatkowo cechuje go duża absorpcja cieczy.

Postaw na konglomerat

Coraz popularniejszą alternatywą dla blatów z kamienia naturalnego są blaty z konglomeratu, dostępne w ofercie wielu zakładów świadczących usługi kamieniarskie,
w tym także firmy Kamyk z miejscowości Jabłonna pod Warszawą. Konglomerat, nazywany także kamieniem syntetycznym, powstaje poprzez połączenie zmielonego granitu lub marmuru z żywicą poliestrową. W wyniku tego procesu otrzymujemy bardzo wytrzymały materiał, który dzięki dodatkom różnorodnych pigmentów, charakteryzuje się szeroką paletą dostępnych barw. W przypadku tego typu materiału mamy również do wyboru powierzchnie matowe i błyszczące. Cechy użytkowe blatów kuchennych z konglomeratu są zbliżone do tych, z których znane są blaty z kamienia naturalnego, a co za tym idzie są one trwałe, wytrzymują wysokie temperatury, nie niszczą się pod wpływem środków chemicznych i dobrze znoszą kontakt z wodą. Dodatkowo są lżejsze niż blaty kamienne. Niemniej jednak powierzchnie z konglomeratu rysują się łatwiej od granitu oraz wykazują pewną podatność na przebarwienia.

Wybierając blat do kuchni warto wziąć pod uwagę różne czynniki, takie jak wygląd, charakter naszej kuchni, częstotliwość użytkowania, a także zasobność naszego portfela. Niemniej jednak współczesny rynek oferuje nam tak dużą różnorodność blatów, zarówno tych z kamienia naturalnego, jak i z konglomeratu, że bez problemu znajdziemy produkt dopasowany do naszych potrzeb.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas