Materiał Partnera Gdzie wykorzystuje się spawanie pod wodą?

Gdzie wykorzystuje się spawanie pod wodą?

Spawanie pod wodą to usługa, która powstała stosunkowo niedawno. Wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale także wykwalifikowanych nurków, którzy potrafią go obsługiwać. I choć spawanie metalu w takim środowisku wielu osobom wydaje się nieprawdopodobne, proces ten można bardzo łatwo wyjaśnić. Na czym polega spawanie pod wodą i gdzie dokładnie się je wykorzystuje?

Na czym polega spawanie pod wodą?

Zastanawiałeś się kiedyś, czy można rozpalić ogień pod wodą? Zapewne wiele osób o to spytane po prostu chwyci się za głowę, jednak nie jest to tak abstrakcyjne pytanie, jak mogłoby się wydawać! I również odpowiedź nie jest oczywista. Proces jarzenia się łuku w przypadku spawarek podwodnych powstaje dzięki parującej wodzie i przepływającemu prądowi. Ważne jest jednak, aby zabezpieczyć spaw przed hartowaniem. W tym celu stosuje się zwykle elektrody niklowane.

Usługę podwodnego spawania świadczy między innymi firma Hydromor, której główna siedziba znajduje się w Gdyni. Prace podwodne obejmują nie tylko samo spawanie, ale wszelkie kompleksowe usługi powiązane między innymi z naprawami statków, budynków, a także umacnianiem dna.

Gdzie wykorzystuje się proces?

Spawanie pod wodą zrewolucjonizowało przemysł związany z transportem wodnym oraz energetyką. Zanim opracowano tę metodę, aby naprawić statek lub inny metalowy element znajdujący się w wodzie, najpierw trzeba było go z niej wyciągnąć i osuszyć. Tak jak w przypadku niewielkich łodzi nie stanowiło to większego problemu, tak naprawa ogromnych transportowców okazywała się trudna i kosztowna.

Wyróżnia się trzy typy spawania pod wodą, które należy dopasować do warunków i możliwości:

  • Spawanie na mokro – wiąże się z bezpośrednim kontaktem pracownika z elektrodą, materiałem rodzimym i wodą.
  • Spawanie na sucho izobaryczne – polega na całkowitym oddzieleniu obszaru spawania od wody. Możliwe jest stworzenie warunków technologicznych podobnych do tych, które panują w czasie zwykłego spawania na powietrzu.
  • Spawanie na sucho hiperbaryczne – odbywa w komorze, w której panuje podwyższone ciśnienie wynikające z głębokości zanurzenia.

Praca spawacza podwodnego to zadanie nie tylko trudne, ale też ryzykowne. Z tego powodu powinno być wykonywane wyłącznie przez osobę odpowiednio przeszkoloną i zabezpieczoną. Profesjonalne firmy świadczą usługi podwodnego spawania głównie w miejscowościach znajdujących się przy dużych zbiornikach wodnych (morze, jeziora) oraz w pobliżu rzek i są skierowane nie tylko w stronę dużych przedsiębiorstw, lecz także mniejszych firm i osób prywatnych.

Opracowanie:

Hydromor

Gdynia , Szafranowa 18b lok. 4

Podziel się