Materiał Partnera Gdzie wykorzystuje się metalowe gabiony?

Gdzie wykorzystuje się metalowe gabiony?

Gabiony to materiał konstrukcyjny, który od lat jest powszechnie wykorzystywany w budownictwie. Żeby dobrze spełniały swoją funkcję, powinny być staranie wyprodukowane. Potrzeba do tego nie tylko doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników, ale także solidnych materiałów. Czym dokładnie są stalowe gabiony i jakie są najpopularniejsze przykłady ich użycia?

Czym są gabiony?

Gabiony to prostopadłościany, które zostały wykonane ze zgrzewanej siatki. Materiał ten może być wyprodukowany z różnego rodzaju metalu, między innymi stali czarnej, nierdzewnej, ocynkowanej, czy też kwasoodpornej. Na krawędziach są one łączone charakterystycznymi spiralami, które nie tylko utrzymują ich kształt, ale także dodatkowo wzmacniają łączenie i całą konstrukcję. Producentem wysokiej jakości gabionów stalowych jest między innymi firma Rapmet, której siedziba znajduje się w miejscowości Kłodzko na terenie województwa dolnośląskiego. Podczas zakupu gabionów należy przedstawić przedstawicielowi firmy, do czego będą wykorzystywane. Dzięki temu będzie on w stanie doradzić najlepszy rodzaj.

Gabiony dla budownictwa

Zdecydowanie największa ilość gabionów jest wykorzystywana we współczesnym budownictwie. Najczęściej stanowią one element:

  • ścian oporowych;
  • ochrony przeciwerozyjnej;
  • wzmocnienie skarp oraz nasypów;
  • stabilizacji gruntów;
  • małej architektury;
  • wygrodzenia.

Należy pamiętać, aby rodzaj gabionów był zawsze dobrze przystosowany do sposobu ich wykorzystania. Dotyczy to w szczególności tych elementów, które są narażone na bezpośrednie i długotrwałe działanie szkodliwych czynników – na przykład środków chemicznych, wilgoci lub  skrajnie wysokich i niskich temperatur.

Nowoczesne ogrodzenie

Jednym z popularnych sposobów wykorzystania stalowych gabionów jest stworzenie innowacyjnego ogrodzenia. Składa się ono z wypełniacza umieszczonego wewnątrz prostopadłościennych gabionów. Wypełnienie najczęściej stanowi naturalny surowiec – pokruszona skała lub kamień. Ogrodzenie tego typu jest nie tylko solidne, ale też wyjątkowo tanie, gdyż wiele osób jako wypełnienia używa skał i kamieni znalezionych na swojej posesji lub otrzymanych za darmo. Bardzo często ogrodzenia z gabionów występują na terenach państwowych, na przykład w okolicy dróg i parków, ale coraz więcej osób decyduje się na ich zastosowanie również do ogrodzenia prywatnych przedsiębiorstw, a nawet posesji jednorodzinnych. W taki sam sposób można stworzyć także różnego rodzaju altanki, kominki, czy też ozdobne ogrodowe murki. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem wykorzystania gabionów jest kreatywność osoby, która decyduje się na ich wykorzystanie.

Opracowanie:

Rapmet

Kłodzko , Lutycka 25

Podziel się