
Gdzie sprawdzają się sufity modułowe?
Budowa i remontSufity modułowe to szybki i prosty sposób na zakrycie instalacji wentylacji czy klimatyzacji nad pomieszczeniami. Ale to nie wszystko – wykorzystywane są również jako elementy dekoracyjne w domach, mieszkaniach, a także obiektach publicznych. Czym charakteryzują się takie płyty, jakie mają zalety i zastosowanie? Odpowiedzi udzielamy w artykule poniżej.
Czym są sufity modułowe?
Sufity modułowe to konstrukcje przeznaczone do wykonywania sufitów podwieszanych. Produkty te dostępne są na rynku w różnych rodzajach, w zależności od materiału wykonania oraz sposobu wykończenia. Z reguły składają się z płyt sufitowych oraz stelaża mocowanego do sufitu i ścian. Ze względu na wykonanie, sufity modułowe dzieli się na:
drewniane,
metalowe,
mineralne (z wełny mineralnej),
gipsowo-kartonowe.
W klasyfikacji według sposobu montażu wyróżniamy następujące typy:
widoczne,
częściowo widoczne,
ukryte,
wyspowe.
Poza tym w sklepach i hurtowniach budowlanych można dziś znaleźć te wyroby w wielu wariantach kolorystycznych i o różnych fakturach (np. gładkie lub perforowane).
Zalety
Wybór sufitów modułowych to sposób na poprawę akustyki w pomieszczeniach, ponieważ płyty znakomicie pochłaniają dźwięki. Z tego względu są chętnie wybierane do budynków użyteczności publicznej, ale nie tylko. Poza tym, większość konstrukcji tego typu można nabyć w formie wykończonej, nie ma potrzeby dodatkowego malowania czy szpachlowania. Dużą zaletą sufitów podwieszanych jest łatwy dostęp do instalacji, a także szybki i sprawny montaż. Płyty stanowią też ciekawy element dekoracyjny. Można je stosować nawet w łazience i kuchni. Jedną z firm zajmujących się dostarczaniem tego typu rozwiązań jest producent sufitów modułowych Nida-Pol.
Zastosowanie
Sufity podwieszane wykorzystuje się przede wszystkim w obiektach, takich jak biura, hotele, sklepy, placówki medyczne i inne wnętrza reprezentacyjne. Jest tak, ponieważ zapewniają eleganckie wykończenie, a przy tym są praktyczne. Podczas różnych prac konserwacyjnych można je łatwo zdemontować i zamontować. Na sufity modułowe decyduje się coraz więcej właścicieli mieszkań czy domów, szczególnie tych wyposażonych w systemy wentylacji i klimatyzacji. Moduły można dowolnie łączyć ze sobą, uzyskując efektowne aranżacje. Popularne jest też oświetlanie płyt za pomocą lamp typu LED.