Artykuł sponsorowany Fotowoltaika w zastosowaniach rolniczych

Fotowoltaika w zastosowaniach rolniczych

Wystarczy krótki wypad samochodem do Niemiec, by zauważyć, jak wielu właścicieli gospodarstw rolnych za naszą zachodnią granicą korzysta z odnawialnych źródeł energii. Farmy fotowoltaiczne pokrywają rozległe tereny i w dużej mierze zaspokajają zapotrzebowanie na energię elektryczną rolników. Taki model prowadzenia przedsiębiorstwa rolnego z powodzeniem sprawdzi się również w Polsce.

Prąd jest podstawowym źródłem energii w polskich gospodarstwach rolnych. Zapotrzebowanie na prąd różni się w zależności od wielkości gospodarstwa i profilu prowadzonej działalności (najwięcej energii zużywają gospodarstwa zajmujące się produkcją i przetwórstwem owoców i warzyw), jednak rachunki za elektryczność zawsze stanowią główne obciążenie dla budżetu rolnika. Sytuacji polskich farmerów nie poprawia fakt, że ceny energii elektrycznej wciąż idą w górę, co w wielu przypadkach stawia pod znakiem zapytania opłacalność kontynuowania produkcji. Nie może więc dziwić, że coraz więcej rolników zaczyna rozważać inwestycje w OZE.

Korzyści z instalacji paneli fotowoltaicznych dla gospodarstwa

Ok. 20% kosztów produkcji rolnej to właśnie rachunki za elektryczność. Montaż paneli fotowoltaicznych pozwala na znaczną redukcję tych kosztów. W zależności od zapotrzebowania gospodarstwa i wydajności instalacji, wydatki na prąd można zredukować o nawet 90%. Oznacza to, że rolnik staje się niezależny od dostawcy prądu, przy czym korzyści mają wymiar nie tylko ekonomiczny.

Wszelkie przerwy w dostawie prądu mogą być dla rolnika tragiczne w skutkach. Za przykład niech posłużą chłodnie i mroźnie w gospodarstwach, które zajmują się przetwórstwem albo wylęgarnie na fermach drobiu. Brak zasilania takich urządzeń i systemów może w ciągu pół godziny doprowadzić do olbrzymich strat. Dostęp do własnego, niezawodnego źródła prądu jest tutaj nie do przecenienia – opowiada ekspert z Fotowoltaika.eco.

Budowa instalacji fotowoltaicznej to również inwestycja w przyszłość i w ekologię. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii przez gospodarstwo jest przy tym nie tylko ukłonem w stronę Matki Natury, ale też… bardzo dobrym chwytem marketingowym. Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na pochodzenie żywności i cenią sobie produkty pochodzące z ekologicznych gospodarstw.

Finansowanie inwestycji w panele fotowoltaiczne

W kwestii wykorzystania OZE Polska wciąż pozostaje w tyle za pozostałymi krajami UE. Właśnie dlatego polscy rolnicy wciąż mogą korzystać z rozmaitych sposobów wsparcia finansowego podczas inwestycji w panele fotowoltaiczne. Jakich konkretnie? Oto aktualna lista:

  • Program „Agroenergia” – obejmuje instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła,
  • Program „Mój Prąd” – planowany jest nowy nabór;
  • Program „Czyste Powietrze”;
  • ulga inwestycyjna w podatku rolnym.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas