Artykuł sponsorowany Firmy prowadzące nadzór wykonania projektu

Firmy prowadzące nadzór wykonania projektu

Nadzór autorski to nie to samo co kontrola nadzoru. Sprawdzanie, czy wykonawcy realizują roboty, zgodnie z wcześniej ustalonymi założeniami, może być zlecone przez inwestora, ale nie musi. W tym procesie uczestniczy architekt, który stworzył projekt budowlany, lub osoba nadzorująca realizację przekazanego wykonawcom projektu. Zlecenie takiej pracy projektantowi może ułatwić prowadzoną budowę.     

Dzieło autorskie architekta a gotowy projekt – kto może prowadzić nadzór autorski                  

Osoby szukające wykonawcy projektu domów jednorodzinnych lub wielorodzinnych czy też projektów użyteczności publicznej mają dużo możliwości. Zaczynając od gotowych planów, które mogą być wielokrotnie powielane i kończąc na projekcie autorskim, jedynym w swoim rodzaju i dostosowanym specjalnie na życzenie klienta.           

Realizacja projektu zazwyczaj jest nadzorowana w trakcie budowy przez samego autora planu, szczególnie jeśli jest to unikalne wykonanie. Nie jest to jednak konieczne. Według ustawy Prawa budowlanego to inwestor jest zobowiązany do wyboru projektanta. Istnieje tu także zapis o możliwości (a nie konieczności) zobowiązania architekta do sprawowania także nadzoru autorskiego. Taka czynność powinna się odbyć szczególnie w przypadku uzasadnionego wysokiego stopnia skomplikowania projektu czy też możliwego wpływu tej budowy na środowisko.       

Sprawowanie nadzoru powinno się zatem odbywać na żądanie inwestora czy też odpowiedniego organu architektoniczno-budowlanego. Wspomniane wcześniej Prawo budowlane zapowiada jednak obowiązki samego projektanta. Należą do nich „stwierdzenie w toku wykonywania robót budowlanych ich zgodności z projektem” oraz ewentualne zaproponowanie i wprowadzenie rozwiązań zamiennych.

Kwestia ta wygląda nieco inaczej jeśli architekt jest jednocześnie autorem projektu. Wtedy też, zgodnie z ustawą o prawach autorskich ma on prawo do:  

  • nienaruszalności treści i formy utworu,            
  • oznaczenia utworu swoim nazwiskiem i pseudonimem,
  • nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.

Te prawa są nieograniczone w czasie i nie mogą zostać przeniesione na inne osoby. Wracając po raz kolejny do Prawa budowlanego, należy podkreślić, że autor projektu może wejść na teren budowy oraz edytować dziennik budowy.  

Ponadto ma prawo zażądać wstrzymania robót, jeśli powodują one możliwe zagrożenie, lub nie są realizowane zgodnie z projektem. Ostatecznie to projektant, wykonując funkcje techniczne na budowie, jest odpowiedzialny zawodowo za niepodjęcie nadzoru autorskiego lub niedbałość w wykonywaniu swoich obowiązków, która może prowadzić do uchybień w realizowanym planie.             

Biuro architektoniczne Armak, prowadzone przez Krzysztofa Kalinowskiego, proponuje szeroki zakres usług, związanych z pracami projektów budowlanych, w tym także prowadzenie nadzoru oraz szeroko pojęta obsługa inwestycji budowlanych.                   

Nadzór autorski nie jest regułą               

W trakcie tej czynności autor projektu – to znaczy architekt, przejmuje wszelkie uzgodnienia związane z realizacją tego, co znajduje się w planie. Jest to szczególnie pomocne dla osób, które realizują remont lub budowę domu czy mieszkania po raz pierwszy. Umawiając się z architektem projektu na nadzór autorski, możemy liczyć z jego strony na pomoc np. w kontroli nad harmonogramem prac i kosztorysem. Architekt, który będzie towarzyszył w całym procesie budowy, poświęci wiele swojego czasu, ale tym samym zaoszczędzi czas inwestorów. Polegając na jego doświadczeniu, można zająć się codziennymi obowiązkami i być pewnym, że kompetentna osoba sprawdza poprawność wykonania projektu budowlanego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas