Artykuł sponsorowany Fachowiec z firmy Budosprzęt Sp. z o.o. tłumaczy, jak bezpiecznie postawić rusztowanie ramowe?

Fachowiec z firmy Budosprzęt Sp. z o.o. tłumaczy, jak bezpiecznie postawić rusztowanie ramowe?

Rusztowania są niezastąpione podczas prac remontowych i budowlanych prowadzonych na wysokości. Mogą służyć też jako tymczasowe konstrukcje nośne dla scen czy estrad znajdujących się na wolnym powietrzu. Ich funkcjonalność zależna jest przy tym od stabilnego, prawidłowego ustawienia. Mało kto daje sobie jednak sprawę, że do budowania rusztowań niezbędne są odpowiednie uprawnienia. Fachowiec z firmy Budosprzęt Sp. z o.o. z Bytomia podpowiada, jak prawidłowo stawia się rusztowania ramowe.

Budowa rusztowania ramowego

W budownictwie wykorzystywanym jest wiele typów rusztowań. Ze względu na sposób użytkowania wyróżniamy tu konstrukcje ruchome, inaczej jezdne, oraz nieruchome. Natomiast podział ze względu na sposób budowy obejmować będzie rusztowania: modułowe, stojakowe, kolumnowe – znane też jako warszawskie – kozłowe, wspornikowe oraz ramowe. W tym artykule skupimy się na tych rusztowaniach ramowych, których sprzedażą, wynajmem oraz montażem zajmuje się firma Budosprzęt Sp. z o.o. Wyjaśnijmy zatem, czym charakteryzują się te konstrukcje.

Najczęściej podkreślanym, również przez specjalistów, atutem jest możliwość ich szybkiego montażu oraz demontażu na miejscu prowadzonych prac. Powodem jest trzpieniowo-zapadkowy system łączenia, który eliminuje konieczność skręcania śrub. Niewątpliwą zaletą jest też mała waga po złożeniu, co znacząco ułatwia transport. Rusztowanie elewacyjne zbudowane jest z ocynkowanych elementów stalowych, co gwarantuje ich wytrzymałość i odporność na czynniki atmosferyczne. Podesty komunikacyjne i drabiny wykonane są zazwyczaj z aluminium i sklejki antypoślizgowej lub drewna. Maksymalne obciążenie pomostów wynosi przy tym 200 kilogramów na metr kwadratowy. Cechą charakterystyczną są ułożone pionowe i skośnie elementy nośne. Konstrukcje te sprawdzają się idealnie w sytuacji, gdy podczas prac pojawi się konieczność zwężenia lub poszerzenia pomostów.

Poprawny montaż konstrukcji

Stabilne rusztowanie fasadowe zapewnia znajdującym się na nim osobom bezpieczeństwo oraz daje możliwość swobodnego przemieszczania się i wykonywania różnego rodzaju prac elewacyjnych. Bardzo często firmy remontowe czy budowlane decydują się na samodzielny montaż rusztowań, należy jednak mieć świadomość, że do jego przeprowadzenia potrzebne są stosowne uprawnienia montażysty rusztowań. Wydawane są one przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie, a podstawę do ich uzyskania stanowi udział w szkoleniu zakończony zdanym egzaminem. Uzyskanie pozytywnego wyniku umożliwia otrzymanie książki operatora maszyn roboczych. Jak tłumaczy ekspert:

Szczegółowe wymagania w zakresie kwalifikacji oraz samego przebiegu montażu znajdziemy w kodeksie pracy, rozporządzeniu w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych, a także rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Warto zauważyć przy tym, że specjalnych uprawnień nie muszą mieć osoby, których zadaniem jest podawanie, odbiór elementów konstrukcji czy przygotowanie terenu.

Dlaczego warto wybrać rusztowania od firmy Budosprzęt?

Wybór odpowiedniego sprzętu budowlanego to nie lada wyzwanie, dlatego przedsiębiorstwo Budosprzęt Sp. z o.o. stawia na fachowe doradztwo oraz indywidualne podejście do każdego klienta. Dzięki bogatej ofercie oraz indywidualnemu podejściu do każdego zlecenia przedsiębiorstwo ugruntowało swoją pozycję na rynku i stało się nieodłącznym elementem wielu inwestycji na terenie Śląska. Dobierając sprzęt pod preferencje zamawiającego, firma gwarantuje zadowolenie oraz sukces inwestycji. Ponadto w ramach świadczonych usług firma zapewnia transport sprzętu na teren inwestycji, co stanowi dodatkowe ułatwienie dla klientów.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter