Materiał Partnera Etapy przygotowania i malowania ścian w domu lub mieszkaniu

Etapy przygotowania i malowania ścian w domu lub mieszkaniu

Dla niedoświadczonych osób samodzielne malowanie ścian może okazać się trudne. Jest to, bowiem proces składający się z kilku etapów. Należy do nich przygotowanie pomieszczeń i powierzchni oraz zgromadzenie odpowiedniego sprzętu. Opuszczenie któregoś z kroków czy nieprawidłowe nanoszenie farby mogą zepsuć cały wysiłek. Dlatego też warto dowiedzieć się jak z tym zadaniem radzą sobie zawodowcy.

Wstępne przygotowanie do malowania

Pierwszym etapem pracy jest wstępne przygotowanie do malowania. Podstawa to zakup farby i odpowiedniego sprzętu. Firmy świadczące usługi remontowe korzystają z następujących materiałów i narzędzi:

  • folii malarskiej, taśm masujących, papieru ściernego,
  • masy szpachlowej, gładzi lub gipsu, gruntu,
  • mydła malarskiego, gąbek, szpachelek,
  • pędzli, wałków, kuwet na farbę.

Rzecz jasna amatorzy również powinni zaopatrzyć się w powyższe akcesoria. Natomiast kolejny krok to przygotowanie pomieszczeń do malowania. Wyniesienie mebli lub przestawienie na środek pokoju i zakrycie folią malarską. Tak też zabezpiecza się podłogi. Ważne jest zdjęcie firanek i zasłon, demontaż lub zabezpieczenie taśmą listew przypodłogowych, gniazdek, przełączników itp.

Prawidłowe malowanie mieszkań i domów

Po wyniesieniu i zabezpieczeniu mebli i sprzętów można zacząć remont. Jednakże do malowania jeszcze daleka droga, konieczne jest, bowiem przygotowanie powierzchni. Jeśli na ścianach łuszczy się farba lub są stare tapety trzeba usunąć te powłoki. Kolejny krok to wygładzenie ścian, załatanie niepotrzebnych otworów, pęknięć czy ubytków tynku. Do szpachlowania używane są wspomniane już masy, gładzie lub gipsy. Gdy wybrany środek zaschnie należy go szlifować przy pomocy papieru ściernego. Na dużych powierzchniach używane są do tego specjalne urządzenia. Po gładzeniu przychodzi czas na czyszczenie powierzchni ścian, usuwanie pyłu, plam i wszystkich innych zabrudzeń. W tym zadaniu najlepiej sprawdza się mydło malarskie i delikatna gąbka.

Przed sięgnięciem po wałek i farbę konieczne jest wykonanie jeszcze jednej pracy mającej spore znaczenie. Fachowcy zajmujący się malowaniem, tacy jak pracownicy firmy Usługi remontowo-budowlane T. Wąsika, przeprowadzają gruntowanie. Nanoszenie preparatu polepszającego wiązanie się fary z podłożem. Ponadto grunt zapobiega odrywaniu się poprzednich powłok, jeśli zostały na ścianie. Gdy wyschnie pozostaje już tylko malowanie sufitów i reszty pomieszczeń. Najpierw, przy pomocy pędzla wybraną farbą pokrywa się trudnodostępne miejsca, kąty, sztukaterie, itp. Resztę sufitu najlepiej maluje się wałkiem na kiju teleskopowym. Natomiast na ścianach należy tworzyć pionowe pasy a wałek poruszając się musi tworzyć literę W. To zapewnia najlepsze krycie.

Opracowanie:

Usługi Remontowo-Budowlane Tomasz Wąsik

Łódź , Traktorowa 39 lok. 14

  • tel. 695 173 651

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas