Artykuł sponsorowany Etapy montażu pompy ciepła

Etapy montażu pompy ciepła

Czy zdajesz sobie sprawę, że dobrze skonfigurowana pompa ciepła z fotowoltaiką może obniżyć rachunki za ogrzewanie domu nawet do zera? A przy okazji przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego. Jeśli już poznałeś korzyści, jakie mogą przynieść nowoczesne systemy grzewcze, dowiedzieć się, jak przebiegają kolejne etapy montażu pompy ciepła?

Pompy ciepła, a ekologia i ekonomia

Nowoczesne pompy ciepła znakomicie wpisują się proekologiczne trendy oraz umożliwiają znaczne oszczędności w budżetach domowych. Są to urządzania odzyskujące energię z powietrza, ale także z ziemi lub wody. Wykorzystując przemiany energetyczne, takie jak parowanie, skraplanie i rozprężanie, pobierają energię z otoczenia i zużywają ją do ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej. Mogą też pracować w odwróconym systemie, ochładzając w okresie letnim wnętrza domów.

Montaż jednostki zewnętrznej pomp ciepła

Poszczególne etapy montażu najlepiej prześledzić na przykładzie powietrznej pompy ciepła. Jak przekonują specjaliści instalatora systemów grzewczych Demar z Piechowic koło Jeleniej Góry, pierwszym krokiem jest dobór odpowiedniej pompy ciepła. Uzależniony jest on od wielu czynników, takich jak termoizolacja budynku, kubatura wnętrz oraz zapotrzebowanie na ciepło. Kolejnym etapem jest wybór najlepszego miejsca do montażu pompy. Jednostka zewnętrzna powinna być zamontowana w odległości nie większej niż 30 cm od ściany. Przy instalacjach typu SPLIT należy zwrócić uwagę, aby ich montaż był jak najbliższej jednostki wewnętrznej i gruntu, ale nie niżej niż 40 cm. Jednostkę zewnętrzną pompy ciepła o małej mocy i niższej wadze najlepiej zamontować na ścianie. Większe urządzenia można posadowić na cokołach betonowych lub specjalnych konstrukcjach. Pamiętać trzeba też o doprowadzeniu kabla elektrycznego oraz pozostawieniu wokół urządzenia swobody, koniecznej do obsługi i konserwacji.

Jednostka wewnętrzna

Jednostkę wewnętrzną montuje się w ogrzewanym i suchym pomieszczeniu o odpowiedniej kubaturze, a następnie łączy z urządzeniem zewnętrznym rurami miedzianymi, w których cyrkulować będzie czynnik chłodniczy. Króćce urządzenia należy odpowiednio połączyć z rurami instalacji wodnej. Po przyłączeniu wszystkich rur przeprowadzić trzeba próbę szczelności układu za pomocą azotu pod wysokim ciśnieniem. Po teście szczelności układ należy opróżnić i osuszyć, wykorzystując pompę próżniową. W tym momencie można już przystąpić do napełnienia pompy ciepła czynnikiem chłodniczym oraz podłączenia instalacji elektrycznej. Ostatnim krokiem jest konfiguracja i zaprogramowanie pracy pompy ciepła.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas