Artykuł sponsorowany Energooszczędność domów z drewna

Energooszczędność domów z drewna

Drewno to idealny materiał izolujący. Tak więc domy budowane przy wykorzystaniu tego naturalnego surowca odznaczają się znakomitą energooszczędnością. Drewniane ściany kumulują ciepło, które jest oddawane w chłodniejsze dni oraz w nocy. Czy rzeczywiście warto rozważyć zainwestowanie w budynek drewniany? Pokazujemy największe zalety takiego rozwiązania.

Energooszczędny, czyli jaki?

W polskich warunkach uznaje się, że energooszczędnym budynkiem jest taki, którego zapotrzebowanie na ciepło wynosi 30–70 kWh/m² na rok. Dla porównania przepisy mówią o wartości wskaźnika utrzymującym się na poziomie do 95 kWh/m² na rok.

Przykładem budynku energooszczędnego może być dom z drewna. Szczególnie atrakcyjne dla przyszłych inwestorów powinno być to, że mimo niewielkiej grubości ścian można uzyskać bardzo dobre parametry termiczne. Co więcej, cienkie ściany zwiększają powierzchnię użytkową aż o 10 % w stosunku do konstrukcji murowanej, oczywiście przy zachowaniu takich samych wymiarów zewnętrznych.

Na energooszczędność budynku, czyli jego niskie zapotrzebowanie energetyczne (przy jednoczesnym komforcie lokatorów), ma wpływ wiele czynników. W pierwszej kolejności chodzi już nawet o wybór działki oraz planowanie usytuowania budynku. Idealną opcją będzie płaski teren pozbawiony drzew od strony południowej. Pomieszczenia największe, z dużą ilością okien, muszą być nasłonecznione, a więc najlepiej by było, gdyby wychodziły na południowo-zachodnią stronę świata. Z kolei garaż, łazienka i sypialnia mogą być zacienione.

Ważny jest też wybór odpowiednich okien i drzwi. Stolarka musi cechować się bardzo dobrym wskaźnikiem termoizolacyjności.

Chłodniej latem, cieplej zimą

Drewniane ściany równoważą różnice temperatur w różnych porach dnia i roku. Tym samym utrzymują niezmienną, optymalną temperaturę wewnątrz domu. Jest to niezmiernie ważna zaleta w kontekście zmieniającego się klimatu, gdy zimy bywają coraz bardziej niespodziewane, a w sezonie letnim panują duże upały.

Dobrze wykonany dom z drewna sprawia, że wnętrza latem dają przyjemny chłód, a zimą – komfortowe ciepło. Osoby, które zdecydowały się na energooszczędne domy drewniane, nie narzekają na koszty energii i nie ponoszą zbyt dużych nakładów finansowych związanych z ogrzewaniem lub ochładzaniem pomieszczeń.

Dom dostosowany do różnorodnych potrzeb

Gdzie najlepiej szukać projektantów i wykonawców domów drewnianych? Wybierając odpowiednich specjalistów, zwracaj uwagę na ich doświadczenie w branży oraz na zakres działań, które oferują. Dobrym przykładem firmy, której warto zaufać, Eko Architektura. Przedsiębiorstwo od lat wykonuje dla swoich klientów domy całoroczne z izolacją oraz domki letniskowe. 

Wyłącznie firmy specjalizujące się w budownictwie z drewna są w stanie sprostać wszystkim specyficznym wyzwaniom, jakie pojawią się na etapie realizacji. Doświadczeni wykonawcy służą ponadto kompleksowym wsparciem i doradztwem na każdym etapie wykonywania usługi. Odpowiedzą więc szczegółowo na wszystkie pytania związane z kwestią energooszczędności domów drewnianych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas