Artykuł sponsorowany Eljot-Expert | O czym trzeba pamiętać, przystępując do wyburzania obiektów budowlanych?

Eljot-Expert | O czym trzeba pamiętać, przystępując do wyburzania obiektów budowlanych?

Wyburzanie mechaniczne, czyli rozbiórka budynku z użyciem specjalistycznych maszyn i technik, musi być zaplanowana. Niejednokrotnie przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac potrzeba mieć odpowiednie pozwolenie i projekt. Z firmą Eljot-Expert demontaż budynków zawsze przebiega bezpiecznie i sprawnie. Jak się do tego przygotować i zdobyć potrzebną dokumentację?

Pierwsze kroki przed przystąpieniem do wyburzenia budynków

Najbezpieczniej, najszybciej, najlepiej zacząć jest od wyboru wykonawcy robót. Firmy specjalizujące się w wyburzeniach i rozbiórce obiektów budowlanych działają kompleksowo. Pilnują nie tylko porządku prowadzonych prac, pomagają również w kwestiach formalno-prawnych. Jak informuje nas ekspert z działu obsługi klienta firmy Eljot-Expert:

Od strony prawnej wyburzenia i rozbiórki wymagają sporego rozeznania w tym „co, gdzie, kiedy i od kogo?” należy uzyskać. Dlatego nasza praca to nie tylko wyburzanie, ale także pełne wsparcie na etapie przygotowania obiektu do rozbiórki. Pomagamy uzyskać pozwolenia, wykonujemy projekty, a po zakończeniu prac oczyszczamy teren z uwzględnieniem przyszłych inwestycji.

Prace rozbiórkowe rządzą się swoimi prawami, można by rzec w dosłownym tego słowa znaczeniu. Regulowane są przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane. Istotne jest zatem, by przed rozpoczęciem demontażu budynku dopełnić wszelkich niezbędnych formalności.

Prawne aspekty demontażu budynków

Zgodnie z uzyskanymi od naszego rozmówcy informacjami nie zawsze potrzebne będzie pozwolenie z urzędu. Dokumentu zezwalającego na demontaż nie potrzebują budynki i budowle niewpisane do rejestru zabytków oraz nieobjęte ochroną konserwatorską (o wysokości poniżej 8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości), a także te, na których budowę nie jest wymagane pozwolenie na budowę, jeżeli nie podlegają ochronie. Trzeba jednak pamiętać, że organ decyzyjny może mimo wszystko nałożyć obowiązek uzyskania pozwolenia, gdyby w wyniku prowadzonych działań istniało np. realne zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia.

Rozbiórka obiektów budowlanych w wyżej wymienionych przypadkach wymagać będzie zgłoszenia do starostwa powiatu. Od dnia złożenia dokumentu decyzja zapada w ciągu 30 dni. Gdy obiekt nie jest zabytkiem, a jego powierzchnia przekracza 25 m2, wysokością przekracza 8 metrów lub stoi zbyt blisko granicy działki – wymagane jest pozwolenie na rozbiórkę. Firma Eljot-Expert, w ramach zlecenia, pomaga w kompletowaniu załączników niezbędnych do otrzymania zgody.

Co trzeba dołączyć do podania o rozbiórkę?

Wraz z podaniem trzeba dołączyć: zgodę właściciela budynku, szkic usytuowania, opis metod zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia, wyszczególnienie prac i metody rozbiórkowe, projekt, zgody właścicieli działek sąsiadujących, opinie innych organów terenowych (np. nadleśnictwa) – w zależności od lokalizacji działki. Ponadto należy zatrudnić kierownika budowy. Oczywiście, podobnie jak sporządzenie wspomnianego projektu leży to po stronie Eljot-Expert. Przedsiębiorstwo to od kilkunastu lat specjalizuje się w rozbiórkach i wyburzeniach. Jest to gwarancją sprawnego przeprowadzenia wszelkich prac, bez zbędnego angażowania zleceniodawcy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter