Artykuł sponsorowany Ekspertyzy akustyczne projektów budowlanych – cele i metody

Ekspertyzy akustyczne projektów budowlanych – cele i metody

Ekspertyzy akustyczne projektów budowlanych wykonuje się podczas projektowania budynków. Ich celem jest sprawdzenie czy spełniają one odpowiednie wymogi akustyczne. Dzięki tym ekspertyzom można szybko wyłapać błędy w projektach, takie jak nieodpowiedni dobór materiałów, łączenia ścian i stropów oraz mostki akustyczne.

Ekspertyzy akustyczne - po co się je wykonuje?

Dzięki ekspertyzom akustycznym projektów budowlanych można zaoszczędzić na naprawie ewentualnych błędów związanych z wymogami akustycznymi jakie stawiane są budynkom. Wykonuje się je przy pomocy odpowiedniego oprogramowania, dzięki któremu dokonać można oceny budynków wielomieszkaniowych, domów szeregowych, akademików, szkół i innych budynków.

Przy ekspertyzie akustycznej projektu budowlanego ocenia się takie parametry akustyczne, jak:

  • izolacyjność akustyczna przegród zewnętrznych,
  • izolacyjność akustyczna przegród wewnętrznych pionowych,
  • izolacyjność akustyczna przegród wewnętrznych poziomych,
  • poziom hałasu od źródeł zewnętrznych i wewnętrznych,
  • czas pogłosu.

Ekspertyzy akustyczne projektów budowlanych - na czym polegają?

Ekspertyzy akustyczne w procesie projektowania stanowią weryfikację projektu budowlanego. Dotyczą ogólnego budownictwa mieszkaniowego i użyteczności publicznej, natomiast nie dotyczą pomieszczeń specjalistycznych i specjalizowanych.

-Ekspertyzę akustyczną projektu budowlanego można wykonać pod kątem zapewnienia komfortu akustycznego w obiekcie, zgodności z przepisami prawa i wymaganiami inwestora oraz zgodności z określoną normą i światowymi standardami - tłumaczy ekspert reprezentujący PomiaryAkustyczne.net.

Metody ekspertyz akustycznych

Ekspertyzy akustyczne projektów budowlanych przeprowadza się poprzez:

  • analizę rysunków architektonicznych i wskazanie w nich błędów,
  • komputerowe symulacje rozchodzenia się dźwięków - wykonuje się je przy pomocy specjalistycznego oprogramowania umożliwiającego przeprowadzanie komputerowych symulacji rozchodzenia się dźwięków w budynkach (daje to możliwość doboru materiałów budowlanych, wymiarów i łączeń między przegrodami w celu uzyskania optymalnych wyników),
  • tworzenie map akustycznych na podstawie pomiarów i oprogramowania, wykonuje się je wokół planowanych osiedli, obiektów przemysłowych i autostrad.

Dlaczego wykonywać ekspertyzy akustyczne?

Warto zdecydować się na ekspertyzę akustyczną projektu budowlanego, ponieważ firmy przeprowadzające tego typu badania nie są związane z producentami materiałów budowlanych, a tym samym w sposób obiektywny mogą doradzić przy wyborze optymalnych konstrukcji i ustrojów. Pomyślna ekspertyza daje natomiast pewność, że nie wystąpią żadne problemy problemy z odbiorem budynku, a co się z tym wiąże, nie zaistnieje konieczność przeprowadzenia kosztownych prac adaptacyjnych po wykonaniu budynku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas