Artykuł sponsorowany Dziennik budowy – ważny dokument na każdej budowie

Dziennik budowy – ważny dokument na każdej budowie

Jak powszechnie wiadomo, zanim będziemy mogli rozpocząć prace budowlane konieczne jest spełnienie różnych wymogów. Musimy starać się o pozwolenie na przeprowadzenie prac budowlanych lub należy zgłosić chęć przeprowadzenia prac budowlanych. Należy pamiętać, że prace budowlane nie mogą rozpocząć się bez rejestracji dziennika budowy. Dziennik budowy jest wymagany podczas budowy, montażu lub rozbiórki budynku.

Jak uzyskać dziennik budowy?

Niezależnie od wykonywanych prac budowlanych, począwszy od budowy, a kończąc na rozbiórce, wymagany jest dziennik budowy. Dziennik budowy jest urzędowym dokumentem. Zawarte są w nim informacje o przebiegu robót budowlanych, a także zapisane są w nim wszelkie zdarzenia i okoliczności, które miały miejsce w trakcie wykonywania prac budowlanych. Jak tłumaczy specjalista z branży budowlanej z firmy Wm Your home Waldemar Majek, każdy obiekt musi go posiadać, ponieważ nie można rozpocząć żadnych prac bez zarejestrowanego dziennika budowy. Aby dokonać jego rejestracji należy złożyć odpowiedni wniosek w Starostwie Powiatowym. Składany wniosek musi zawierać niezbędne informacje, do których należą:

  • dane osobowe inwestora lub jego pełnomocnika,
  • datę i numer pozwolenia na budowę,
  • adres prac budowlanych,
  • nazwę i rodzaj zamierzenia budowlanego,
  • nazwę i rodzaj zespołu budowlanego,
  • geodezyjne oznaczenia terenu.

Poza tym do wniosku należy dołączyć kopię decyzji o pozwoleniu na budowę, a w momencie przedłużenia dziennika budowy trzeba okazać jego oryginał. Dziennik budowy powinien zostać wydany w ciągu trzech dni od złożenia wniosku. Jednak sama rejestracja dziennika budowy nie jest równoznaczna z rozpoczęciem prac budowlanych. Obowiązkiem inwestora jest zawiadomienie o planowanym terminie podjęcia prac budowlanych z minimum siedmiodniowym wyprzedzeniem.

Uzupełnianie dziennika budowy

Wpisów do dziennika budowy mogą wykonywać osoby mające uprawnienia budowlane. Najczęściej osobą odpowiedzialną za prowadzenie dziennika budowy jest kierownik budowy. Innymi osobami, które dokonują wpisów są:

  • inwestor,
  • projektant,
  • inspektor nadzoru inwestorskiego,
  • uprawniony geodeta,
  • pracownicy instytucji mogących dokonywać kontroli na budowie.

Na początku uzupełniana jest strona główna, a następnie dokonuje się wpisów na kolejnych stronach, które dotyczą osób pełniących samodzielne funkcje techniczne. W pozostałej części dziennika budowy należy wpisywać informacje dotyczące toku prac budowlanych. Wszystkie wpisy dotyczące robót powinny być konkretne i muszą zawierać same fakty. W dzienniku budowy należy zamieszczać również informacje dotyczące wszelkich nieprawidłowości dotyczących budowy. Wszystkie wpisy muszą być potwierdzone przez osobę, która dokonała wpisu. W tym celu ta osoba musi złożyć podpis pod informacją.

Po zakończeniu prac budowlanych dziennik budowy musi być dołączony do dokumentów informujących o zakończeniu budowy. Należy pamiętać, że oddać musimy oryginał, a kopie powinniśmy zachować. Jest to istotne, ponieważ kopia będzie potrzebna do uzupełnienia dokumentacji podwykonawczej, która jest oddawana użytkownikowi obiektu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas