Materiał Partnera Dom jednorodzinny- jaką elewację wybrać?

Dom jednorodzinny- jaką elewację wybrać?

Śmiało można powiedzieć, że elewacja jest wizytówką naszego domu. Każdy z nas pragnie przecież, by budynek, w którym mieszkamy, prezentował się schludnie i estetycznie. Odpowiednie wykończenie ścian zewnętrznych może wyróżnić nasz dom spośród innych i nadać mu niezwyczajnego charakteru. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów elewacji, które mogą być w tym pomocne. Które z nich są najpopularniejsze?

Elewacje z kamienia

Elewacje kamiennie stosunkowo niedawno pojawiły się w naszym kraju, a mimo to zyskują coraz większą popularność. Kamień naturalny wyróżnia się prawdziwym bogactwem wzorów i kolorów, dzięki czemu bez trudu dopasujemy elewację do całościowego wyglądu naszego domu. Ściany zewnętrzne wykończone kamieniem prezentują się niemalże luksusowo, dodatkowo idealnie współgrają z drewnem czy nawet surowym betonem. Otwiera to przed nami naprawdę duże możliwości aranżacyjne danej parceli.  Kamienna elewacja nie wymaga częstej konserwacji, cechuje się za to dużą trwałością. Do wykańczania ścian zewnętrznych budynku stosuje się granit, bazalt, łupek, marmur lub wapień.

Zastosowanie tynków

Do wykonania elewacji ścian zewnętrznych stosuje się tynki grubowarstwowe i cienkowarstwowe. Jak informuje ekspert z firmy Dominator, która specjalizuje się w pracach elewacyjnych- tynki grubowarstwowe należą do najczęściej stosowanych rozwiązań. Można przygotować je samodzielnie na budowie lub skorzystać z gotowych do rozrobienia produktów, które aplikuje się bezpośrednio na mur. Tynki grubowarstwowe składają się z trzech warstw, z czego ostatnią stanowi warstwa ozdobna. Dużą zaletą tynków dekoracyjnych jest ogromny wybór kolorów i struktur. Doświadczeni specjaliści potrafią w niebanalny sposób ozdobić nimi ściany zewnętrzne. Z kolei tynki cienkowarstwowe o charakterze ozdobnym możemy podzielić na zacierane, mozaikowe, strukturalne oraz nakrapiane.

Elewacje z klinkieru

Decydując się na elewację klinkierową również możemy wybierać spośród wielu barw i wzorów. Takie wykończenie ścian zewnętrznych  jest bardzo odporne na niekorzystne działanie rozmaitych czynników atmosferycznych. Nie ma konieczności jego konserwacji, co dla wielu osób jest dodatkowym atutem. Cegły klinkierowe sprawią, że nasz dom będzie prezentował się elegancko na tle dzielnicy. Są także łatwe do utrzymania w czystości. W razie zabrudzenia wystarczy jedynie przetrzeć je wilgotną szmatką nasączoną delikatnym detergentem.

Elewacje z drewna

Elewacje z drewna należą do jednych z najbardziej klasycznych typów elewacji. Najczęściej stosuje się je w domach drewnianych, które w Polsce nie są aż tak popularne, chyba, że chodzi o domki letniskowe. Drewno wygląda też świetnie w nowoczesnym budownictwie, szczególnie jeśli połączymy je z kamieniem. Decydując się na elewację z drewna musimy pamiętać o jej regularnej konserwacji.

Opracowanie:

Dominator Sabel Robert

Mysłowice , Stawowa 22 lok. 2

Podziel się