Artykuł sponsorowany Dlaczego wybór koloru elewacji i materiałów ma duże znaczenie?

Dlaczego wybór koloru elewacji i materiałów ma duże znaczenie?

To, w jaki sposób wykończymy elewację domu, ma ogromny wpływ na wygląd całego obiektu. Rozmaite kolory, materiały i faktury, z jakich obecnie możemy korzystać, mogą optycznie zmieniać wygląd domu. Niektóre z nich sprawiają, że dom wydaje się niższy lub wyższy albo szerszy niż tak naprawdę jest. Zobacz, jakie efekty można uzyskać, stosując konkretne rodzaje elewacji.

Jak odpowiednio dobrać elewację?

Elewacja to element wykończeniowy domu, od którego zależy, w jaki sposób cały budynek będzie postrzegany. Może być ona wykonana z różnych materiałów, np. tynku elewacyjnego, drewna, cegły czy kamienia. Musimy jednak pamiętać, że nie każdy typ elewacji będzie pasował w każdej sytuacji. Wybierając elewację, musimy zwrócić uwagę na to, by pasowała ona nie tylko do charakteru domu, lecz również do otoczenia. Elewacja budynku mieszkalnego powinna współgrać z innymi obiektami znajdującymi się obok. Z tego względu warto zrezygnować z jaskrawych lub krzykliwych kolorów elewacji, jeżeli wszystko wokół ma stonowane barwy.

Jak elewacja wpływa na optyczne postrzeganie budynku?

Elewacja domu pełni przede wszystkim funkcję estetyczną oraz zabezpiecza budynek przed działaniem rozmaitych niekorzystnych warunków atmosferycznych. Trzeba jednak podkreślić, że elewacja może także wpływać na postrzeganie obiektu. Mowa tu o tym, że odpowiednio dobrane materiały elewacyjne, ich kolory i faktury mogą optycznie zmieniać proporcje domu. Najogólniej mówiąc, poziome podziały elewacji będą obniżały i poszerzały bryłę domu. Tak się dzieje, gdy górna część budynku wykończona jest tynkiem elewacyjnym, a dolna część wykończona jest drewnem albo cegłą. W ten prosty sposób dom może wydawać się niższy, niż jest w rzeczywistości.

Trzeba pamiętać też o tym, że głównym wyznacznikiem podziału elewacji zazwyczaj są okna. To właśnie na wysokości, na jakiej znajduje się stolarka okienna, wykonuje się podział elewacji na część górną i dolną. Z kolei chcąc optyczne powiększyć dom, warto stosować poziome podziały elewacji. Specjaliści od prac wykończeniowych tego typu nie zalecają stosowania linii ukośnych i krzywych. Dotyczy to szczególnie nowoczesnych obiektów, ponieważ jedną z ich charakterystycznych cech jest prostota.

Kolor elewacji – jak to dobrać?

Często zastanawiamy się, jakich kolorów używać do wykończenia elewacji domu. Jak informuje specjalista z firmy budowlanej Radpol z Białegostoku, jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, najlepiej jest stosować stonowane barwy. Dzięki nim budynek nie będzie wyróżniał się na tle otoczenia i innych obiektów. Jeśli np. mieszkamy obok lasu, łąk, jeziora itp., lepiej wybierać naturalne kolory elewacji, które nie będą wyróżniać domu. Wybierając kolory elewacji domu, powinniśmy zwracać także uwagę na dach, w szczególności, gdy jest on spadzisty. Taki typ dachu stanowi część elewacji i to właśnie do niego najlepiej dopasowywać barwy ścian.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas