Materiał Partnera
Dlaczego warto zdecydować się na klimatyzację w domu?

Dlaczego warto zdecydować się na klimatyzację w domu?

Obecnie nikogo już nie dziwi klimatyzacja samochodowa lub biurowa. W większości aut jest to standard, tak jak w miejscu pracy, gdzie bez urządzeń klimatyzacyjnych ciężko jest wytrzymać w upalne dni. Klimatyzacja w domu traktowana jest jednak często jako zbędne urządzenie, ale być może warto w nią zainwestować, aby poprawić jakość powietrza w domu? W tym artykule przyjrzymy się zaletom klimatyzacji domowej. Zapraszamy do lektury.

Rodzaje klimatyzatorów

W domach używa się najczęściej jednego z dwóch rodzajów klimatyzatorów: typu split oraz monoblokowego. Pierwszy z nich jest najbardziej nowoczesny i komfortowy w użytkowaniu. Cały system składa się z dwóch jednostek, które są ze sobą połączone – wewnętrznej (parownika) oraz zewnętrznej (agregatora). Parownik montowany jest na ścianie lub dachu budynku i przygotowuje czynnik chłodzący do odpowiedniego trybu pracy agregatora umieszczonego w pomieszczeniu. 

Klimatyzator monoblokowy może być dobrym rozwiązaniem w przypadku podgrzewania pomieszczeń, w których nie przebywa się zbyt często, ponieważ jego praca oznacza działanie zarówno elementów cichych, jak i głośnych.

Zalety stosowania klimatyzacji

Dzięki zastosowaniu klimatyzatora w domu jakość powietrza ulegnie znacznej poprawie – będzie ono świeże i zdrowe. Dodatkowo można zaopatrzyć się w różnego rodzaju filtry, np. antybakteryjny, z jonami srebra (antyseptyczny), katechinowy (sterylizuje powietrze), aktywny węglowy (pochłania groźne substancje), fotokatalityczny (przyjazny środowisku).

W przypadku awarii tradycyjnego ogrzewania w okresie dużych mrozów (dochodzących nawet do -30 stopni Celsjusza) klimatyzator poprzez zasilanie elektryczne sprawdzi się w ogrzaniu pomieszczenia. Takie działanie jest możliwe dzięki sprężarce, która ma wysoką wydajność, dodatkowym elektrycznym grzałkom oraz funkcji podgrzewania instalacji.

Produkty dostępne obecnie na rynku m   uszą spełniać wymogi dotyczące klasyfikacji energetycznej klimatyzatorów, dlatego są one bardzo energooszczędne. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na to, czy klimatyzator jest wyposażony w inwerterową sprężarkę rotacyjną, dzięki której pobór energii w jednostce może być nawet 30% mniejszy od standardowej. Przydatny jest również wentylator z niemetalowego tworzywa, który będzie generował znacznie mniejszy hałas niż zwykły wentylator. Cichszą pracę zapewniają także stałoprądowe silniki bezszczotkowe BLDC.

Podsumowując, ze względu na komfort, wygodę, zdrowie i dbałość o ochronę środowiska oraz oszczędność warto zainwestować w domową klimatyzację, która będzie nam służyć zarówno latem, jak i zimą wyjaśnia właściciel firmy Klima-Premium z Warszawy, która specjalizuje się w serwisie klimatyzacji oraz montażu systemów rekuperacji, wentylacji i pomp ciepła.

Podziel się