Materiał Partnera
Dlaczego warto się zdecydować na okna z PCV

Dlaczego warto się zdecydować na okna z PCV

Tworzywo PCV znalazło szerokie zastosowanie w latach trzydziestych ubiegłego wieku, a pierwsze okna plastikowe powstały w Niemczech. Obecnie PCV to najbardziej popularny materiał, który wykorzystuje się do produkcji stolarki okiennej. Nowoczesne okna znacznie różnią się od konstrukcji z ubiegłego wieku. Są trwalsze i bardziej funkcjonalne, ponieważ możemy otwierać je na trzy sposoby, regulując w ten sposób dopływ powietrza z zewnątrz. Dlaczego warto wybrać okna z PCV?

Wieloelementowa konstrukcja

Nowoczesne okna są konstrukcjami złożonymi z wielu elementów. Dla człowieka, który nie zajmuje się tą branżą, okno to po prostu ramy i szyby. Warto bliżej zapoznać się z tematem. Pierwszy element to profil – kształtownik, z którego produkowana jest rama, ościeżnica, profile łączące i listwy przyszybowe. Wnętrze kształtownika jest podzielone. Powstałe w ten sposób pionowe komory pełnią funkcję izolacyjną, wzmacniającą i odwadniającą. Pionowe ścianki, które tworzą komory, dodatkowo usztywniają ramę. Do produkcji okien najczęściej stosowane są szyby zespolone, jednokomorowe. Choć tego nie widzimy, patrząc na szybę na wprost, składa się ona z dwóch szklanych tafli, które oddzielone są ramką dystansową, najczęściej aluminiową. Przestrzeń między taflami wypełniona jest gazem szlachetnym, celem obniżenia strat ciepła. Okucia skonstruowane są w taki sposób, by możliwe było płynne otwieranie skrzydeł na różne sposoby. Zwiększają też szczelność – mówi nam przedstawiciel producenta okien DAR-PLAST z Myślenic – to dzięki nim możemy dokładnie docisnąć skrzydło do ościeżnicy. Pozostałe elementy okien to klamki, uszczelki i nawiewniki, które zapewniają odpowiedni dopływ świeżego powietrza do wnętrza pomieszczenia.

Zalety okien z PCV

Kiedy dokonujemy zakupu okien, zależy nam między innymi na dużej trwałości. Okna z PCV nam to zapewniają: ich trwałość to 30-50 lat. Okna z PCV są odporne na czynniki atmosferyczne (deszcz, śnieg, grad, niskie i wysokie temperatury) i nie absorbują wilgoci. Są również odporne na grzyby, pleśnie i owady, w przeciwieństwie do okien z drewna, które trzeba regularnie konserwować. Okna z PCV są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu, ponieważ nie wymagają konserwacji, ani malowania, a jedynie mycia zwykłymi detergentami. PCV to materiał bardzo estetyczny, który dodatkowo może być ozdobiony przyjemną dla oka okleiną w różnych kolorach. Najpopularniejsze obecnie są okleiny w kolorze antracytu. Okna z PCV zapewniają nam bardzo dobrą szczelność, termoizolacyjność oraz izolację akustyczną. Zamykając okno, niemalże odcinamy się od głosów dochodzących z zewnątrz. Kolejny plus to niewygórowana cena - dawniej nikt by nie pomyślał, że okna ze „zwykłego drewna" będą znacznie droższe, niż okna wykonane z materiału, który najpierw trzeba wyprodukować w fabryce. Jeżeli więc planujemy rozsądny zakup nowej stolarki okiennej – śmiało stawiajmy na PCV!

Podziel się