Artykuł sponsorowany Dachy płatwiowo-kleszczowe – z czego wynika popularność tego typu konstrukcji

Dachy płatwiowo-kleszczowe – z czego wynika popularność tego typu konstrukcji

Dach jako jeden z najważniejszych elementów budynku, musi spełniać szereg wymogów, zarówno od strony konstrukcyjnej, jak i estetycznej. Dlatego też podczas budowy domu wybór konstrukcji dachowej stanowi podstawowy aspekt, który należy gruntownie przemyśleć, uwzględniając przy tym czynniki, takie jak chociażby układ ścian, rodzaj poddasza, wielkość budynku, a nawet założenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, które w ogromnym stopniu determinują rodzaj możliwej do zastosowanej konstrukcji i pokrycia dachowego. Warto tutaj jednak wspomnieć, że na tle dostępnych rodzajów dachów i więźb dachowych szczególną uniwersalnością zastosowań wyróżniają się konstrukcje płatwiowo-kleszczowe.

Czym wyróżniają się dachy płatwiowo-kleszczowe

Dachy to konstrukcje, za których kształt, rozpiętość i możliwość zastosowania w określonych warunkach, w ogromnym stopniu odpowiada zastosowana więźba dachowa. Należy bowiem pamiętać, że współczesne firmy dekarskie, w tym także firma Arts-Bud Dawid Grzelak, w ramach swoich usług wykonują najczęściej różnego rodzaju więźby, a przed wszystkim więźby krokwiowo-belkowe, jętkowe, z więzarów kratowych oraz najchętniej wybierane przez inwestorów, więźby płatwiowo-kleszczowe, przy czym popularność tych ostatnich wynika z ogromnej uniwersalności ich zastosowań. Warto bowiem mieć świadomość, że więźby płatwiowo-kleszczowe charakteryzują się bardzo dużą nośnością i możliwością wykonania dachu o rozpiętości aż do 16 m, co dotyczy nie tylko dachów płaskich, ale również stromych konstrukcji (jedno-, dwu- lub wielospadowych) o nachyleniu od 6 do 70 stopni, a także budynków z użytkowym poddaszem lub bez niego. Nie należy również zapominać, że dachy płatwiowo-kleszczowe, choć swoją budową przypominają dachy jętkowe, to jednak posiadają tzw. płatwie pośrednie podpierające krokwie, co sprawia, że zasadniczą różnicą jest tutaj sposób przenoszenia obciążeń. Wynika to z faktu, że w przypadku dachu jętkowego większość obciążeń przechodzi na ściany zewnętrzne, zaś konstrukcja płatwiowo-kleszczowa przenosi większość obciążeń przez tzw. ściany stolcowe na ściany nośne lub strop, co sprawia, że ściany kolankowe nie wymagają aż tak solidnych wzmocnień z żelbetonu.

Główne elementy konstrukcyjne dachów płatwiowo-kleszczowych

Różnorodność i uniwersalność zastosowań oraz możliwość wykonania więźby płatwiowo-kleszczowej na dachach o dużej rozpiętości, wynika z jej szczególnej konstrukcji, gdzie głównymi elementami tego typu więźby są:

  • krokwie – belki na których opiera się konstrukcja dachu, przenoszące przede wszystkim obciążenia z pokrycia dachowego,
  • płatwie – element więźby układany równolegle do kalenicy, stanowiący podparcie dla krokwi,
  • słupy (stolce) – belki pionowe przekazujące obciążenia z płatwi pośrednich bezpośrednio na strop poddasza,
  • miecze - elementy połączone ukośnie z płatwiami i słupami, zaś ich podstawowym zadaniem jest usztywnienie więźby dachowej w kierunku podłużnym. Zastosowanie mieczy wpływać może na zmniejszenie rozpiętości płatwi,
  • kleszcze –  elementy przymocowane z dwóch stron krokwi i słupów, które usztywniają dach w kierunku poprzecznym.

Budowa dachów o konstrukcji płatwiowo-kleszczowej wymaga wiedzy i doświadczenia, a co za tym idzie niezbędne jest tu skorzystanie z usług doświadczonych dekarzy. Nie należy również bagatelizować kwestii doboru wysokiej jakości drewna potrzebnego przy budowie więźby, które nawet po wielu latach użytkowania powinno spełniać swoje zadania. Dlatego też drewno wykorzystane do budowy tego typu konstrukcji musi być poddane odpowiedniemu procesowi suszenia i impregnacji, zaś jeżeli chodzi o optymalną wilgotność drewna na więźby dachowe, to nie powinna ona przekraczać 15%.

Dachy płatwiowo-kleszczowe dają ogrom możliwości dostosowania ich konstrukcji do budynków o zróżnicowanych rzutach poziomych (także tych złożonych), dzięki czemu ten rodzaj dachu jest jednym z najchętniej stosowanych w budownictwie mieszkaniowym.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas