Artykuł sponsorowany Dachówka ceramiczna, czy betonowa? - Dachy Bochnia Michał Haller De Hallenburg

Dachówka ceramiczna, czy betonowa? - Dachy Bochnia Michał Haller De Hallenburg

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pokryć dachowych, co bardzo utrudnia ostateczny wybór. Dach to inwestycja na długie lata, więc tym bardziej należy dokładnie przeanalizować wszystkie możliwości. Razem z firmą Dachy Bochnia Michał Haller De Hallenburg przedstawiamy krótką charakterystykę popularnych dachówek używanych w naszym kraju.

Dachówka ceramiczna

Dachówki tego typu stosowane są w dekarstwie już od wielu stuleci i wciąż cieszą się ogromną popularnością. Duża w tym zasługa wyjątkowej trwałości ceramiki, którą szacuje się nawet na 100 lat. Podobnie jak kiedyś wytwarza się ją z gliny wypalanej w temperaturze około 1100 °C. Jednak w porównaniu do dawnych czasów, znacznie udoskonalono technologię produkcji. Jak mówi pracownik z firmy Dachy Bochnia Michał Haller De Hallenburg:

Współczesne dachówki ceramiczne mają zdecydowanie lepsze właściwości wytrzymałościowe. Dzięki dodatkom oraz specjalnym powłokom (angoba, glazura) wypalona glina nie ma takiej porowatej struktury. Powierzchnia jest dużo gładsza, co przekłada się na poprawę jej parametrów. Dachówki się tak nie brudzą i nie porastają mchem. Są również odporne na negatywne działanie rozmaitych zjawisk atmosferycznych tj. wilgoci, mrozu, promieni UV.

Dachówki ceramiczne nie muszą się też kojarzyć wyłącznie z ceglastym kolorem. Nowoczesne techniki wykończeniowe umożliwiają bowiem uzyskanie praktycznie każdej barwy. Ten rodzaj dachówki ma jedynie dwie wady. Pierwszą z nich jest duży ciężar pokrycia dachowego (35–75 kg/m2), więc materiał wymaga solidniejszej konstrukcji więźby dachowej. Drugim minusem takiego rozwiązania jest wysoka cena zakupu materiału.

Dachówka betonowa

Dachówka cementowa jest ciekawą i przede wszystkim tańszą alternatywą dla tradycyjnych dachówek ceramicznych. Wersja ta cechuje się podobną techniką układania oraz bardzo zbliżonymi właściwościami fizycznymi. Dachówki betonowe wytwarza się z piasku kwarcowego, wody oraz szybko wiążącego cementu o małej zawartości wapnia. Cała receptura uzupełniana jest dowolnym pigmentem, co sprawia, że gama kolorystyczna produktu jest bardzo szeroka. Z uwagi na to, że beton ma porowatą strukturę, to producenci muszą dodatkowo zabezpieczyć jego powierzchnię, tak aby stała się gładka. W pierwszej kolejności płytki pokrywane są akrylem, a następnie specjalną warstwą ochronną z barwnikiem. Żywotność dachówek szacowana jest na około 70 lat, ale gwarancja producenta jest niższa i wynosi z reguły 30-40 lat.

Zarówno dachówki cementowe, jak i ceramiczne renomowanych producentów można zakupić w hurtowni Dachy Bochnia Michał Haller De Hallenburg. Oferta obejmuje również innego rodzaju popularne pokrycia dachowe oraz akcesoria i dodatki w postaci okien (dachowych, fasadowych).

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas