Artykuł sponsorowany Czym zajmuje się hydraulik?

Czym zajmuje się hydraulik?

Zawód hydraulika nie należy do najprostszych, ponieważ niesie ze sobą wysoką odpowiedzialność. Hydraulik zajmuje się przede wszystkim montażem instalacji centralnego ogrzewania, kanalizacyjnej i gazowej. Jego zadaniem jest także umiejętne czytanie rysunków technicznych, wedle których wykonuje prace związane z układaniem, spawaniem i uszczelnieniem rur w zależności od ich przeznaczenia. Ponadto kontroluje ilość przepływu wody i gazu oraz montuje specjalistyczne urządzenia mierzące ciśnienie. Czym jeszcze zajmuje się hydraulik?

Predyspozycje do zawodu hydraulika

Zawód hydraulika wbrew powszechnym opiniom nie najlepszy do najłatwiejszych, dlatego nie każdy może go wykonywać. Czasami nawet najmniejszy błąd może przynieść poważne konsekwencje w postaci awarii całej instalacji, a to pociąga za sobą ogromne straty i skutkuje karami finansowymi. Dobry hydraulik powinien przewidywać skutki swoich działań oraz mieć umiejętność logicznego myślenia, kojarzenia faktów i planowania wszystkich wykonywanych czynności. Praca hydraulika wiąże się z nieustannym kontaktem z ludźmi, dlatego chcąc zaistnieć w tej branży, należy wykazywać cechy świadczące o komunikatywności.

Wymagane umiejętności w pracy hydraulika

Hydraulik to nie tylko osoba o wysokich kwalifikacjach technicznych, lecz także wykazująca zestaw cech osobowościowych. Zawód ten wiąże się z ciężką pracą fizyczną, dlatego wskazana jest dobra kondycja i wytrzymałość. Jak wskazuje Krajowy Standard Kompetencji Zawodowych, hydraulik powinien mieć:

  • umiejętność skupienie i podzielności uwagi,

  • dokładność podczas wykonywanej pracy,

  • samodzielność decyzyjną,

  • przestrzenną wyobraźnię,

  • dobry wzrok, słuch i dotyk,

  • refleks i spostrzegawczość,

  • elastyczność umysłową.

Zakres obowiązków hydraulika obejmuje nie tylko montaż, naprawę, konserwację oraz modernizację instalacji wodnych, grzewczych czy kanalizacyjnych. Hydraulika opiera się na prawidłowym działaniu izolacji doprowadzających ciepłą i zimną wodę, ogrzewaniu wszystkich budynków mieszkalnych i nie tylko. Jak podkreślają specjaliści z firmy Plumber, poza wymienionymi działaniami hydraulik zobowiązany jest do przyłączenia urządzeń i końcowych elementów użytku domowego, takich jak umywalka, wanna, toaleta, grzejnik czy pralka. W związku z tym hydraulik powinien mieć umiejętności techniczne, gdyż jego praca związana jest z narzędziami i elektronarzędziami. Nie mniej ważne są również kompetencje społeczne, ponieważ praca hydraulika wymaga stałego kontaktu z ludźmi i działania w grupie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter