Artykuł sponsorowany Czym się kierować przy wyborze projektu lokalu usługowego na przyszłą działalność gospodarczą?

Czym się kierować przy wyborze projektu lokalu usługowego na przyszłą działalność gospodarczą?

W obecnych czasach prowadząc działalność gospodarczą, wiele osób decyduje się na pracę we własnym lokalu. Dostosowanie już gotowego budynku może być nie tylko trudne, ale również na tyle kosztowne, że korzystniejsze może być wybudowanie nowej nieruchomości. MURATOR w swojej ofercie posiada zarówno projekty lokali usługowych, jak i projekty domów z wyznaczoną częścią usługową. Wybierając projekt, ważne, by zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, między innymi wielkość lokalu, funkcjonalność pomieszczeń oraz zgodność z obowiązującymi normami i przepisami.

 Zgodność z przepisami

Pierwszym krokiem związanym z wyborem projektu lokalu usługowe jest zapoznanie się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego a w razie jego braku decyzją o warunkach zabudowy oraz jeśli jest to konieczne w naszej działalności z obowiązującymi wytycznymi sanepidu, oraz przeciw pożarowymi. Z tych przepisów dowiemy się, czy na wybranej przez nas działce w ogóle możemy prowadzić określony rodzaj działalności.

W przepisach znajdziemy informacje dotyczące minimalnej ilości i powierzchni oraz wysokości pomieszczeń. Powinniśmy zwrócić uwagę na takie kwestie jak szerokość korytarzy, ilość wyjść ewakuacyjnych czy wielkość otworów okiennych. Wszystkie te kwestie uzależnione są od rodzaju działalności, inne wymagania stoją przed restauratorami inne przed osobami planującymi otwarcie biura rachunkowego a inne przed osobami planującymi otwarcie przychodni lekarskiej.

Metraż lokalu usługowego i optymalna ilość pomieszczeń

Przeglądając gotowe projekty domu z lokalem usługowym lub projekt lokalu usługowego warto skupić się przede wszystkim na jak najdokładniejszym wyliczeniu, potrzebnej nam powierzchni. Zbyt mała powierzchnia lokalu może zablokować rozwój działalności a rozbudowa budynku będzie z pewnością droższa i bardziej problematyczna niż wybudowanie lokalu większego o kilkanaście metrów. Jednak zbyt duży metraż również może generować niepotrzebne koszty zarówno budowy, jak i eksploatacji. Jeżeli mamy możliwość wybudowania większego lokalu, warto wybrać taki projekt, który umożliwi nam podnajęcie części powierzchni, gdy sami na danym etapie nie będziemy wykorzystywać jej w całości.

Decydując o wyborze konkretnego projektu, należy pamiętać, że potrzebna nam będzie nie tylko przestrzeń, w której będziemy przyjmować klientów, jak i części techniczne i biurowe. Zatrudniając pracowników, potrzebujemy wydzielić dla nich pomieszczenie socjalne, tak by mogli w nim pozostawić swoje prywatne rzeczy czy w spokoju spędzić czas w trakcie przerwy. Nie możemy również zapominać o stworzeniu łazienki, jeśli to możliwe warto umieścić ją w takim miejscu, by była dostępna nie tylko dla pracowników, ale również dla klientów, nawet jeśli od naszej działalności nie wymagają tego przepisy sanepidu.

Wygląd i funkcjonalność nieruchomości o charakterze usługowym

Wygląd i funkcjonalność obiektu z pewnością wpływają na odbiór naszej firmy przez klientów. Profesjonalne i nowoczesne wnętrza świetnie sprawdzą się w przestrzeniach biurowych i medycznych, natomiast restauracja może postawić na lokal przytulny i ciepły. Decydując o wyborze w aspekcie wizualnym, powinniśmy zastanowić się, jakie skojarzenia powinny się pojawić w głowie klienta, gdy patrzy na nasz lokal.

Optymalny rozkład pomieszczeń sprawi również, że wykonywanie przez nas usługi będą świadczone na najwyższym poziomie. Dobrze jest, gdy gabinety lekarskie mają bezpośrednie przejście do łazienki, a klienci salonu łazienek, przechodzą przez salon, oglądają wizualizacje, gdy wybierają się do biura projektowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas