Artykuł sponsorowany Czym się kierować przy wyborze elewacji?

Czym się kierować przy wyborze elewacji?

Od tego, na jaką elewację zewnętrzną się zdecydujemy, w dużej mierze zależy to, jak będzie się prezentował budynek. A jak dobrać rodzaj elewacji? Przede wszystkim trzeba ją dopasować do stylu budynku, stolarki drzwiowej i okiennej oraz dachu. W artykule podpowiadamy, jak dopasować kolor i rodzaj elewacji, aby pasował do pozostałych elementów wykończenia budowli. 

Jak dobrać kolor elewacji?

Właściciele domów wybierają różne odcienie elewacji, a możliwości są obecnie niemal nieograniczone. Trzeba jednak przyznać, że nie zawsze fantazyjne kolory ścian zewnętrznych prezentują się gustownie. Jak więc dokonać dobrego wyboru? Specjaliści radzą, aby w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na kolory dachu, drzwi oraz profili okiennych. Do czerwonej dachówki i białej stolarki najlepiej pasuje biała lub jasna elewacja. W przypadku brązowych elementów można śmiało wybrać kolor żółty lub kremowy. Grafitowe i ciemne odcienie elewacji doskonale współgrają natomiast z nowoczesnymi budynkami o prostej bryle.  

Rodzaj elewacji a architektura budynku 

Wykończenie ścian zewnętrznych musi być odpowiednio dopasowane do stylu domu. Co to oznacza? Jeśli budynek ma bogate zdobienia i dekoracje, takie jak np. wnęki, wykusze, lukarny itd. zaleca się wybór stonowanej kolorystyki ścian. Optymalnym wyborem będą odcienie jasne, na przykład biele i beże. Zdecydowanie na więcej mogą sobie pozwolić właściciele domów o prostej bryle. W takim wypadku można eksperymentować z ciemniejszą elewacją, ale warto wówczas zachować gładką fakturę ścian. Jeśli zaś dom zbudowany został na wzór budynków angielskich czy skandynawskich świetnie sprawdzą się elewacje typu siding, imitujące naturalne drewno.  

Na co jeszcze zwracać uwagę podczas wyboru elewacji?

Szukając odpowiedniej elewacji zewnętrznej do domu, należy również uwzględnić takie czynniki jak:

  • lokalizacja domu (nasłonecznienie i intensywność opadów),

  • cechy materiału na elewację,

  • wymagania dotyczące konserwacji.

W przypadku wątpliwości dotyczących wyboru właściwej elewacji warto skorzystać z porad fachowców. Jedną z firm zajmujących się montażem i malowaniem elewacji jest M-Bud – firma remontowo-budowlana. Przedsiębiorstwo specjalizuje się też w m.in. w wykonywaniu dociepleń, adaptacji poddaszy czy wykańczaniu ścian. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter