Artykuł sponsorowany Czym są tarasy kompozytowe? Poznaj ich konstrukcję!

Czym są tarasy kompozytowe? Poznaj ich konstrukcję!

Kompozyt to materiał, który cieszy się dużym zainteresowaniem w branży budowlanej. Trwały, funkcjonalny i o estetycznej formie, z powodzeniem sprawdzi się do budowy tarasów. W zależności od rodzaju podbudowy możesz zdecydować się na dwa sposoby montażu – na wylewce betonowej lub gruncie. Sprawdźmy, czym różnią się te dwa rozwiązania, i jak wygląda stawianie konstrukcji.

Konstrukcja tarasu z kompozytu na ziemi

Tarasy kompozytowe są zazwyczaj wykonywane od podstaw, co oznacza, że w miejscu ich budowy nie ma warstwy odpowiadającej za równomierne przenoszenie obciążeń z nawierzchni. W takiej sytuacji specjaliści z firmy Z. K.Owczarek wykonują najczęściej punktowe słupy betonowe, co jest szybszym i bardziej budżetowym rozwiązaniem niż wylewka betonowa. Podstawowymi elementami konstrukcyjnymi tarasu są: pale betonowe, kratownica (konstrukcja nośna) z legarami i kontr-legarami, deski kompozytowe oraz elementy wykończeniowe, takie jak zaślepki czy listwy.

Taras kompozytowy na wylewce betonowej

Konstrukcja pod taras z kompozytu składa się z wylewki, konstrukcji nośnej oraz desek kompozytowych instalowanych do konstrukcji przy użyciu specjalnych łączników. Warto przy tym dodać, że łączniki są montowane w sposób niewidoczny, co eliminuje konieczność ingerencji w strukturę deski. Po wykonaniu prac montażowych taras jest dokładnie czyszczony przy użyciu myjki ciśnieniowej.

Ciekawą propozycją dla osób poszukujących nowoczesnych rozwiązań są tarasy z kompozytu pływające umieszczone na dachach budynków oraz miejscach, w których nie ma sposobności, aby wykonać kotwienie do podłoża. Realizacja takiej inwestycji wymaga dużego doświadczenia i odpowiedniego zaplecza technologicznego – zwłaszcza na etapie poziomowania desek. Wszelkie odwierty mogą bowiem naruszyć hydroizolację, co skutkowałoby przenikaniem wody opadowej do pomieszczeń usytuowanych na niższych kondygnacjach budynku. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować swoją wizję z fachowcem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas