Artykuł sponsorowany Czym są pomiary geodezyjne?

Czym są pomiary geodezyjne?

Geodeta uczestniczy w procesie budowy każdego obiektu. Pojawia się na działce, w celu wykonania dokładnych pomiarów gruntu, na podstawie których wystawia stosowne dokumenty. Obecność specjalisty jest obowiązkowa, więc nie ma możliwości rozpoczęcia robót ziemnych przed jego przyjazdem. Zakres prac jest skomplikowany, ale konieczny, by inwestycja przebiegała zgodnie z projektem zagospodarowania terenu.

Geodeta na budowie

Geodeta jest specjalistą od pomiarów, dlatego pojawia się na działce budowlanej jako pierwszy. Żadna inwestycja nie ruszy z miejsca, dopóki specjalista nie sporządzi dokumentacji wstępnej. Firma Azymut wytycza budynek i wykonuje pomiary. Mapa projektowa, którą sporządza, zawiera wszystkie obiekty, użytki gruntowe i sieci podziemne. Zadaniem specjalisty jest również wytyczenie i pomiar przyłączy. Zaprojektowane wcześniej przez architekta przyłącza, muszą zostać odpowiednio zlokalizowane na terenie. Kiedy już zostaną doprowadzone do budynku, specjalista wykonuje pomiar powykonawczy i opracowuje ich zarys. Natomiast po zakończonej inwestycji dokonuje inwentaryzacji, by obiekt został oddany do użytku.

Tyczenie budynku

Geodeta wskazuje umiejscowienie budynku, wykonując tyczenie. Bierze pod uwagę również budynki sąsiadujące z działką. Zakres prac jest ważny, gdyż wizualizuje bryłę domu oraz jego pozycję na danym terenie. Musi być więc przeprowadzony niezwykle precyzyjnie. Przystępuje się do działań dopiero po niwelacji gruntu. Odbywa się to przez montaż palików w ziemi, by zaznaczyć charakterystyczne punkty. Tworzy się w ten sposób nie tylko zarys domu, ale i fundamentów przyłączy sieci. Oznaczenia muszą być solidnie wykonane, ponieważ od nich zależy cała budowa. Konsekwencje niewłaściwego i niezgodnego z projektem wytyczenia budynku są poważne. Może to oznaczać, że zostanie on wykonany niezgodnie z projektem i uzyskaną decyzją pozwolenia na budowę, czego konsekwencje są na tyle poważne, że niekiedy dochodzi do konieczności rozbiórki części lub nawet całego obiektu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas